bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Obowiązek zawarcia kolejnej umowy ubezpieczenia OC

Obowiązek zawarcia kolejnej umowy ubezpieczenia OC

Dodano: 2022-04-13
Publikator: Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny

Wraz z upływem 30 dni od daty zawarcia umowy wygasają ubezpieczenia graniczne OC. Dotyczy to ubezpieczeń zaoferowanych obywatelom Ukrainy bezpłatnie przez niektórych ubezpieczycieli.

Aby zapewnić ciągłość ubezpieczeniową, posiadacze pojazdów mają obowiązek zawrzeć na warunkach rynkowych następną umowę.

Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, każdy pojazd, który posiada zagraniczne tablice rejestracyjne i wjeżdża do Polski, musi posiadać ważną ochronę OC posiadacza pojazdu mechanicznego. Dla posiadaczy pojazdów z Ukrainy oznacza to zatem:

  • posiadanie ważnego ubezpieczenia OC, które zostało wykupione na Ukrainie wraz z Zieloną Kartą,
  • zawarcie umowy ubezpieczenia OC granicznego na min. 30 dni.

W momencie wygaśnięcia 30-dniowego ubezpieczenia granicznego obywatele Ukrainy, którzy poruszają się pojazdami posiadającymi zagraniczne rejestracje powinni ponownie je wykupić na wspomniany okres od 30 dni do nawet 12 miesięcy. Jednak jest jeszcze druga możliwość dla wszystkich tych, którzy planują pozostać w naszym państwie dłużej. Mogą oni bowiem zarejestrować samochód w Polsce i wykupić standardowe ubezpieczenie OC na czas 12 miesięcy.

 

 

Artykuły powiązane

Sąd Najwyższy oddalił argumenty Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie dotyczącej zadośćuczynienia.

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego odrzuciła skargę Rzecznika Praw Obywatelskich w spr...

Jak wyglądała sytuacja w ubezpieczeniach w 2023?

Polska Izba Ubezpieczeń opublikowała raport „Ubezpieczenia w liczbach w 2023”. W ubiegłym roku ubezpieczyciele wypłac...

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne ma już niemal 5 mln Polaków

Polska Izba Ubezpieczeń poinformowała, że liczba osób objętych prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym nieustannie rośnie i...