bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Nowy wygląd certyfikatów Zielonej Karty

Nowy wygląd certyfikatów Zielonej Karty

Dodano: 2021-06-22
Publikator: informacja prasowa

1 lipca 2021 roku Zielone Karty zmieniają wygląd. Obecne certyfikaty w kolorze zielonym zastąpione zostaną dokumentami w kolorze białym. Do końca roku wydawane będą Karty zielone lub białe, od nowego roku natomiast wyłącznie białe. 

Osoby, które w najbliższym czasie wybiorą się do jednego z państw: Azerbejdżan, Białoruś, Rosja, Ukraina lub Mołdawia, Albania, Macedonia Północna, Czarnogóra (do czasu zatwierdzenia przez KE uczestnictwa tego kraju w Porozumieniu Wielostronnym), Turcja, Izrael, Tunezja czy Maroko, będą musiały wyposażyć się w certyfikaty Zielonej Karty. Wystawcą jest Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, które pełni funkcję Biura Narodowego reprezentującego Polskę w Systemie Zielonej Karty, a wydają je zakłady ubezpieczeń działające na terenie Polski. Dokumenty te potwierdzają posiadanie przez kierowcę ubezpieczenia OC p.p.m. pozwalającego na wjazd na teren krajów Systemu. System ZK nie obejmuje terytorium Kosowa.

W minionym roku Rada Biur Systemu Zielonej Karty wprowadziła zmiany formatu certyfikatów Zielonej Karty. Mają one dwojaki charakter:

  1. zmiana obowiązkowa i jednolita dla całego Systemu Zielonej Karty, weszła w życie z dniem 1 lipca 2020 r. i obejmuje zmiany w formacie awersu certyfikatu,
  2. zmiana opcjonalna, zależna wyłącznie od decyzji krajowych Biur Narodowych, obejmuje między innymi:
    • zmianę koloru certyfikatu – wprowadzony został format czarno-biały, 
    • dotychczasowy format pozostaje w obiegu,
    • możliwość wprowadzenia zmian sposobu przetwarzania i przesyłania certyfikatów,
    • na naszym rynku wprowadzona zostanie 1 lipca 2021 roku. 

– W niektórych przypadkach zakłady ubezpieczeń będą mogły w dalszym ciągu wystawiać certyfikaty wg dotychczasowego wzoru – czarny druk na zielonym tle. Jednakże ostatni certyfikat wg starego wzoru będzie mógł zostać wystawiony 31 grudnia 2021 roku. Ponieważ certyfikaty wystawiane są na 12 miesięcy ostatecznym dniem, od którego dotychczasowe certyfikaty (czarno-zielone) nie będą więcej honorowane to 31 grudnia 2022 roku. Oznacza to, że od 1 lipca 2021 do 30 grudnia 2022 roku będą w obiegu dwa wzory certyfikatów – wyjaśnia Mariusz Wichtowski, prezes zarządu Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

– Z praktycznego punktu widzenia wprowadzane rozwiązania nie będą wymagać od ubezpieczających, posiadaczy oraz kierowców pojazdów mechanicznych podejmowania jakichkolwiek dodatkowych czynności. Nie nakładają też na nich jakichkolwiek dodatkowych obowiązków. Mogą jednak rodzić pytania i wątpliwości dotyczące poprawnego wyglądu certyfikatów, dlatego aby je rozwiać, przedstawiamy nowy wygląd dokumentu – uspokaja Mariusz Wichtowski. 

Wystawione do tej pory certyfikaty zachowają swoją ważność do końca okresu ich obowiązywania, jednak nie później niż do grudnia 2022 roku. Zasady przeprowadzania kontroli na granicach pozostają bez zmian.

Artykuły powiązane

Dyrektywa Work-Life Balance

W dniu 9 marca 2023 r. Sejm uchwalił projekt nowelizacji Kodeksu pracy w zakresie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i...

Czy dane osobowe będzie można swobodnie „transferować” do USA?

Pod koniec ubiegłego roku Komisja Europejska rozpoczęła proces zmierzający do przyjęcia decyzji w sprawie adekwatności r...

Poradnik Rzecznika Finansowego, czyli kredyt konsumencki nie tylko na Gwiazdkę

Okres świąteczny, który już za nami, nierozłącznie wiąże się ze zwiększonymi wydatkami. Tegoroczne Święta Bożego Narodze...