bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Nowy podmiot na rynku ubezpieczeń medycznych

Nowy podmiot na rynku ubezpieczeń medycznych

Dodano: 2016-06-09

Na rynku ubezpieczeń pojawił się nowy podmiot TUW Medicum. Jest to spółdzielnia ubezpieczeniowa, założona przez polskie firmy działające w branży farmaceutycznej oraz spółkę Enel-Med. Jak podaje Puls Biznesu, spółdzielnia planuje w pierwszej kolejności dystrybuować ubezpieczenia dedykowane podmiotom z sektora medycznego i farmaceutycznego, a następnie rozpocząć ekspansję na inne rynki ubezpieczeń.

Adam Rozwadowski, prezes Enel-Medu, w rozmowie z Pulsem Biznesu podał, że TUW Medicum powstał głównie z potrzeby lepszego zarządzania funduszami firm z branży medycznej przeznaczanych na ubezpieczenia. Twórcy TUWu uznali, że „posiadanie własnego towarzystwa będzie dla nich bardziej opłacalne niż dalsze korzystanie z usług komercyjnych ubezpieczycieli”, czytamy w artykule „TUW Medicum ubezpieczy zdrowie Polaków”.

Najbliższe plany Towarzystwa koncentrują się na przejęciu ubezpieczeń majątku przedsiębiorstw i założycieli TUWu. Poza tym, w ofercie nowego ubezpieczyciela są już dostępne m. in. gwarancje zapłaty wadium dla hurtowni farmaceutycznych biorących udział w przetargach na dostawy leków do publicznych placówek ochrony zdrowia. Dziennik podał, że pierwsze umowy już zostały zawarte. W planach towarzystwa znalazły się także oferty gwarancji na wykonanie kontraktu lub usunięcie wad, usterek dedykowane podmiotom, które wygrają przetarg.

W drugim etapie rozwoju nowy podmiot ubezpieczeniowy założył sobie ekspansję na rynek masowy. Towarzystwo jest zainteresowane sprzedawaniem ubezpieczeń zdrowotnych i projektowaniem specjalistycznych polis dla lekarzy i farmaceutów. Nowe produkty mają być dostępne na rynku jeszcze przed końcem roku.

Polska Izba Ubezpieczeń zamieściła wyniki za segment prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych. Wynika z nich, że rynek cały czas rośnie. W 2015 r. Polacy zakupili polisy na łączną kwotę 135 mln zł – o 18 proc. więcej niż rok wcześniej. Wzrosła także liczba osób posiadających prywatne ubezpieczenie zdrowotne o 31 proc.

– Możemy być pewni, że przy obecnym systemie rynek prywatnych polis będzie się rozwijał, ponieważ ludzie cenią sobie komfort, którego nie daje system publiczny. Jednak bez inicjatywy legislatora i wprowadzenia odpowiednich regulacji prawnych prawdopodobnie rynek prywatny nadal pozostanie niszą – stwierdziła Dorota M. Fal, doradca zarządu PIU ds. ubezpieczeń zdrowotnych.

Oprócz TUW Medicum na rynku ubezpieczeń medycznych działa już LUX Med, a także PZU.

Towarzystwo zostało zatwierdzone przez Komisję Nadzoru Finansowego w październiku 2015 r. Rzeczowy zakres działalności zakładu ubezpieczeń obejmuje grupy 1, 2, 3, 7, 8, 9, 10, 13, 14, 15, 16 i 18 działu II. KNF zatwierdził także skład pierwszego zarządu, do którego weszli Adam Śliwiński – Prezes Zarządu i Ryszard Frączek – Członek Zarządu.

Artykuły powiązane

Przedsiębiorstwo może nałożyć obowiązek uzyskania zezwolenia na pobyt pracownika – wyrok TSUE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z dnia 20 czerwca 2024 r. (sygn. akt C - 540/22) uznał, że pa...

Rejestracje z Polski postrachem na europejskich drogach

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych opublikowało dane dotyczące szkód powodowanych przez polskich kierowców za...