bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Nowy podmiot na rynku ubezpieczeń medycznych

Nowy podmiot na rynku ubezpieczeń medycznych

Dodano: 2016-06-09

Na rynku ubezpieczeń pojawił się nowy podmiot TUW Medicum. Jest to spółdzielnia ubezpieczeniowa, założona przez polskie firmy działające w branży farmaceutycznej oraz spółkę Enel-Med. Jak podaje Puls Biznesu, spółdzielnia planuje w pierwszej kolejności dystrybuować ubezpieczenia dedykowane podmiotom z sektora medycznego i farmaceutycznego, a następnie rozpocząć ekspansję na inne rynki ubezpieczeń.

Adam Rozwadowski, prezes Enel-Medu, w rozmowie z Pulsem Biznesu podał, że TUW Medicum powstał głównie z potrzeby lepszego zarządzania funduszami firm z branży medycznej przeznaczanych na ubezpieczenia. Twórcy TUWu uznali, że „posiadanie własnego towarzystwa będzie dla nich bardziej opłacalne niż dalsze korzystanie z usług komercyjnych ubezpieczycieli”, czytamy w artykule „TUW Medicum ubezpieczy zdrowie Polaków”.

Najbliższe plany Towarzystwa koncentrują się na przejęciu ubezpieczeń majątku przedsiębiorstw i założycieli TUWu. Poza tym, w ofercie nowego ubezpieczyciela są już dostępne m. in. gwarancje zapłaty wadium dla hurtowni farmaceutycznych biorących udział w przetargach na dostawy leków do publicznych placówek ochrony zdrowia. Dziennik podał, że pierwsze umowy już zostały zawarte. W planach towarzystwa znalazły się także oferty gwarancji na wykonanie kontraktu lub usunięcie wad, usterek dedykowane podmiotom, które wygrają przetarg.

W drugim etapie rozwoju nowy podmiot ubezpieczeniowy założył sobie ekspansję na rynek masowy. Towarzystwo jest zainteresowane sprzedawaniem ubezpieczeń zdrowotnych i projektowaniem specjalistycznych polis dla lekarzy i farmaceutów. Nowe produkty mają być dostępne na rynku jeszcze przed końcem roku.

Polska Izba Ubezpieczeń zamieściła wyniki za segment prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych. Wynika z nich, że rynek cały czas rośnie. W 2015 r. Polacy zakupili polisy na łączną kwotę 135 mln zł – o 18 proc. więcej niż rok wcześniej. Wzrosła także liczba osób posiadających prywatne ubezpieczenie zdrowotne o 31 proc.

– Możemy być pewni, że przy obecnym systemie rynek prywatnych polis będzie się rozwijał, ponieważ ludzie cenią sobie komfort, którego nie daje system publiczny. Jednak bez inicjatywy legislatora i wprowadzenia odpowiednich regulacji prawnych prawdopodobnie rynek prywatny nadal pozostanie niszą – stwierdziła Dorota M. Fal, doradca zarządu PIU ds. ubezpieczeń zdrowotnych.

Oprócz TUW Medicum na rynku ubezpieczeń medycznych działa już LUX Med, a także PZU.

Towarzystwo zostało zatwierdzone przez Komisję Nadzoru Finansowego w październiku 2015 r. Rzeczowy zakres działalności zakładu ubezpieczeń obejmuje grupy 1, 2, 3, 7, 8, 9, 10, 13, 14, 15, 16 i 18 działu II. KNF zatwierdził także skład pierwszego zarządu, do którego weszli Adam Śliwiński – Prezes Zarządu i Ryszard Frączek – Członek Zarządu.

Artykuły powiązane

Kontrole sektorowe UODO w 2024 r.

W dniu 12 lutego 2024 r. Urząd Ochrony Danych Osobowych przyjął plan kontroli sektorowych na 2024 rok. Plan ten pr...

Wynagrodzenie celebryty za współpracę nie zalicza się do kosztów

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z dnia 8 stycznia 2024 r. (sygn...

Fałszywy profil ZUS zachęca do inwestycji gwarantującej emeryturę w wieku 50 lat. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed oszustami!

Podstępny profil namawia do inwestycji, obiecując pewną emeryturę już po osiągnięciu 50 lat. Według oszustów wystarc...