Na stronie Sejmu RP została opublikowana nowa wersja projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń, uwzględniająca poprawki wniesione w toku prac Podkomisji stałej ds. instytucji finansowych.
W projekcie uwzględniono przede wszystkim poprawki wnoszone przez Biuro Legislacyjne Kancelarii Sejmu podczas posiedzenia w dniu 12 października 2017 r. Czytaj więcej: Podkomisja stała ds. instytucji finansowych przyjęła projekt ustawy o dystrybucji ubezpieczeń.
W porównaniu do ostatniej wersji projektu wprowadzono tylko kilka poprawek. To co jest najbardziej zauważalne to zmiana numeracji przepisów. W wyniku tych przekształceń, numeracja przepisów ustawy zmniejszyła się o dwa artykuły.
Ponadto, do słowniczka dodano definicję poszukującego ochrony ubezpieczeniowej. Zgodnie z nową wersją ustawy, określa ona „osobę, która wyraziła wobec dystrybutora ubezpieczeń wolę podjęcia czynności służących zawarciu przez nią umowy ubezpieczenia”. Z pojęć zawartych w słowniku usunięto również termin „wskaźnik kosztów dystrybucji”.
Do art. 16 dot. rozpatrywania reklamacji dodano ust. 6 o treści: „Agent ubezpieczeniowy i agent oferujący ubezpieczenia uzupełniające wykonujący czynności agencyjne na rzecz więcej niż jednego zakładu ubezpieczeń w zakresie tego samego działu ubezpieczeń, zgodnie z załącznikiem do ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, na żądanie zakładu ubezpieczeń, udzielają temu zakładowi informacji na temat reklamacji, o których mowa w ust. 2, oraz na temat reklamacji, o których mowa w art. 2 pkt 1 lit. e ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o Rzeczniku Finansowym, złożonych przez klientów pozyskanych dla występującego z żądaniem zakładu ubezpieczeń przez tych agentów.”
Co istotne zmianie nie uległy przepisy art. 83 ust. 4 i art. 84 ust. 2 dot. nakładania kar na zakłady ubezpieczeń i dystrybutorów ubezpieczeń lub reasekuracji. Podczas dyskusji w podkomisji przedstawiciel Biura Legislacyjnego wskazywał, że użyte tam określenia „innych przepisów ustawy” i „innego naruszenia przepisów ustawy” są zbyt ogólne, w związku z czym należałoby konkretnie określić, za naruszenia jakich dokładnie przepisów organ nadzoru może zastosować środki.
Sprawozdanie podkomisji wraz z projektem ustawy jest dostępne do pobrania w „Pełnej publikacji”.