bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
NBP: Brexit nie zagraża stabilności polskiej gospodarki

NBP: Brexit nie zagraża stabilności polskiej gospodarki

Dodano: 2016-06-27

„Narodowy Bank Polski na bieżąco monitoruje rozwój sytuacji na rynkach finansowych związanej z wynikami referendum na temat członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej” – zapewnił Narodowy Bank Centralny w komunikacie wydanym w piątek po ogłoszeniu wyników referendum w Wielkiej Brytanii dotyczącego wyjścia z Unii Europejskiej.

W komunikacie podkreślono, że wobec zmienności na rynkach coraz większe znaczenie będą miały fundamenty gospodarki. Polska gospodarka ma silne fundamenty, jest zrównoważona wewnętrznie i zewnętrznie.

„Polska gospodarka ma solidne fundamenty makroekonomiczne – jest zrównoważona zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Tempo wzrostu gospodarczego jest jednym z najwyższych w Unii Europejskiej przy niskim poziomie deficytu budżetowego i braku inflacji. Po okresie podwyższonej zmienności na rynkach silne fundamenty polskiej gospodarki będą miały coraz większe znaczenie przy podejmowaniu decyzji przez inwestorów” – czytamy w komunikacie NBP.

W związku z ogłoszeniem wyników referendum rynki zareagowały silnymi spadkami. W piątkowe popołudnie WIG 20 tracił ponad 7 proc. Spadek wartości odnotowała także polska waluta. W piątek euro było wyceniane na 4,45 zł, choć rano kosztowało 4,52 zł. Za franka trzeba było zapłacić 4,13 zł, podczas gdy rano szwajcarska waluta kosztowała 4,23 zł. Zyskał też dolar, wyceniany na 4,03 zł (rano kosztował 4,12 zł).

Artykuły powiązane

Sąd Najwyższy oddalił argumenty Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie dotyczącej zadośćuczynienia.

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego odrzuciła skargę Rzecznika Praw Obywatelskich w spr...

Jak wyglądała sytuacja w ubezpieczeniach w 2023?

Polska Izba Ubezpieczeń opublikowała raport „Ubezpieczenia w liczbach w 2023”. W ubiegłym roku ubezpieczyciele wypłac...

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne ma już niemal 5 mln Polaków

Polska Izba Ubezpieczeń poinformowała, że liczba osób objętych prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym nieustannie rośnie i...