bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Analizy i raporty
NBP: awans polskiej gospodarki w rankingu WEF

NBP: awans polskiej gospodarki w rankingu WEF

Dodano: 2016-09-29
Publikator: Narodowy Bank Polski

Narodowy Bank Polski zaprezentował wyniki tegorocznego raportu Światowego Forum Gospodarczego (WEF). Polska gospodarka awansowała o 5 miejsc, zajmując 36. pozycję w zestawieniu najbardziej konkurencyjnych gospodarek świata.

„To najlepsze miejsce Polski w historii tego badania” – podkreślał prof. Piotr Boguszewski z NBP, który koordynuje badanie WEF dla Polski. Nasza pozycja, jak dodał, poprawiła się już drugi raz z rzędu. Ponadto, wskazał, że z raportu wynika też m.in., że malejąca otwartość gospodarek zagraża wzrostowi i konkurencyjności.

„Globalny raport konkurencyjności 2016-17” zawiera wyniki badań, przeprowadzanych corocznie przez WEF i ma kluczowe znaczenie dla decyzji zagranicznych inwestorów – zaznaczył Narodowy Bank Polski w trakcie prezentacji. W rankingu bierze udział 14 tys. firm z 138 państw. Polski rynek reprezentowało 214 podmiotów.

Wiceprezes NBP Jacek Bartkiewicz podczas prezentacji podkreślił, że badanie WEF ma duże znaczenie zarówno dla inwestorów, jak i agencji ratingowych.

Artykuły powiązane

Łatwiejsza transgraniczna współpraca między organami nadzoru w przypadku zmiany siedziby zakładu ubezpieczeń

Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych (EIOPA) postanowił uzupełnić swoją decyzję z...

Przedsiębiorstwo może nałożyć obowiązek uzyskania zezwolenia na pobyt pracownika – wyrok TSUE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z dnia 20 czerwca 2024 r. (sygn. akt C - 540/22) uznał, że pa...