bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Co nowego?
MSWiA: uproszczenie procedur i podniesienie odszkodowań dla poszkodowanych przez nawałnice

MSWiA: uproszczenie procedur i podniesienie odszkodowań dla poszkodowanych przez nawałnice

Dodano: 2017-08-18
Publikator: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało projekty uproszczenia procedur szacowania strat i przyznawania odszkodowań oraz podniesienia kwoty świadczeń dla poszkodowanych przez nawałnice. Dokumenty w tej sprawie w czwartek trafiły do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów – poinformował minister Mariusz Błaszczak zapowiadając zmiany w przepisach, które mają ułatwić usuwanie skutków ostatnich nawałnic.

Przygotowane przez MSWiA przepisy mają ułatwić i przyspieszyć szacowanie strat. Jak informuje szef resortu, oprócz rzeczoznawców straty mogą oceniać pracownicy inspektoratów nadzoru budowlanych. Ponadto, w Rozporządzeniu wskazano 100 gmin z województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego, w których będą obowiązywały uproszczone procedury na uzyskanie zgód na odbudowę i remont budynków.

Szef MSWiA poinformował, że kwota odszkodowania dla mieszkańców, których domy zostały zniszczone podczas ostatnich nawałnic, została podwyższona ze 100 tys. zł do 200 tys. zł. Ponadto, Błaszczak podkreślił, że jeśli sytuacja będzie tego wymagała, kwota ta może zostać jeszcze zwiększona.

– Podjęliśmy decyzję, zgodnie z tym o czym mówiła Pani premier, o podwyższeniu kwoty, która będzie przeznaczona na pokrycie kosztów odbudowy zniszczonych budynków – poinformował Mariusz Błaszczak, szef MSWiA.

Nowością jest również możliwość ubiegania się o odszkodowanie w przypadku zniszczonych przez burze budynków gospodarczych. Na cel będzie można otrzymać do 100 tys. zł.

Treść Rozporządzenia sprawie gmin poszkodowanych w wyniku działania żywiołu w sierpniu 2017 r., w których stosuje się szczególne zasady odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych do pobrania w „Pełnej publikacji”.

Pliki do pobrania

s22c-6e17081715310.pdf
d2017000154701.pdf

Artykuły powiązane

Niewłaściwe zachowanie pracodawcy niekoniecznie jest mobbingiem – postanowienie SN

Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 14 lutego 2024 r. (sygn. akt II PSK 11/23) uznał, że poczucie pracownika, że pode...

Leasing od A do Z – przewodnik

Pobierz nasz najnowszy przewodnik - Leasing od A do Z! Kliknij tutaj...

Można żądać odszkodowania za sąsiedztwo lotniska – uchwała SN

Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 12 kwietnia 2024 r. (sygn. akt CZP 56/23) uznał, że właściciel może żądać odszkodowania z...