bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Mondial Assistance o EKUZ w najpopularniejszych wśród Polaków wakacyjnych destynacjach

Mondial Assistance o EKUZ w najpopularniejszych wśród Polaków wakacyjnych destynacjach

Dodano: 2017-07-28

Mondial Assistance wskazuje, że ponad 3 mln Polaków wyjeżdżających na wakacje za granicę deklaruje, że kupi polisę turystyczną. Do takich turystów należą przede wszystkim osoby pomiędzy 20 a 49 rokiem życia (39 proc.), posiadające wykształcenie wyższe (66 proc.) i dochód na gospodarstwo domowe powyżej 3,5 tys. zł (58 proc.) oraz zamieszkujące największe miasta (26 proc.).

– Dobrym znakiem jest fakt, że rośnie grupa osób, które kupują ubezpieczenie przed wyjazdem zagranicznym. Oznacza to, że wśród Polaków wzrasta świadomość potężnych kosztów leczenia w placówkach medycznych znajdujących się w innych krajach. W grupie osób, które planują zagraniczny wyjazd i nie zamierzają wykupić polisy (27 proc.), 23 proc. twierdzi, że ubezpieczenie to niepotrzebny wakacyjny koszt. Należy jednak pamiętać, że w krajach bardzo popularnych wśród polskich turystów takich jak Hiszpania, Chorwacja i Grecja opieka medyczna nawet przy posiadaniu karty EKUZ nie zawsze jest darmowa. Koszt wizyty u internisty w państwie europejskim to wydatek 100-200 EURO. Posiadając polisę nie musimy samodzielnie pokrywać tych opłat lub uzyskamy ich całkowitą refundację – mówi Piotr Ruszowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Mondial Assistance.

Jak zaznacza Mondial Assistance, Europejska Karta Ubezpieczenia gwarantuje jedynie dostęp do publicznej służby zdrowia na zasadach panujących w danym kraju. – Karta nie zapewnia również pokrycia kosztów transportu medycznego do kraju za wyjątkiem sytuacji gdy koszt przewozu do Polski i dalsze leczenie są niższe niż koszt pobytu w zagranicznej placówce. Transport medyczny z Grecji to wydatek około 31 tys. złotych, Chorwacji około 36 tysięcy, Hiszpanii około 35 tys., a z Wysp Kanaryjskich prawie 60 tys.- dodaje Piotr Ruszowski.

Podano przykład Hiszpanii, gdzie publiczna służba zdrowia jest bezpłatna. Pacjent zostanie tam również, bez ponoszenia kosztów, przetransportowany do placówki medyczniej. Jednak stanie się tak wyłącznie w przypadku zagrożenia życia. Natomiast np. leczenie stomatologiczne jest już w pełni odpłatne. Jeśli chodzi o koszt leków, tylko niektóre z nich podlegają refundacji i pacjent ponosi koszt od 40 do 60 proc., emeryci od 10 do 60 proc.

– W 2016 roku nastąpił ogromny wzrost naszych interwencji na terenie Hiszpanii – aż o 30 proc. Turyści bardzo często znajdują się w miejscowościach, w których mają dostęp jedynie do prywatnych placówek. W poprzednim sezonie wakacyjnym pomagaliśmy turyście, który trafił do szpitala z ostrym bólem brzucha oraz wysypką. Po przeprowadzeniu badań stwierdzono zapalenie błony śluzowej żołądka. Turysta spędził w szpitalu dwie doby. Koszt – ponad 9,5 tys. zł – pokrył ubezpieczyciel – mówi Piotr Ruszowski.

Kolejnym omawianym państwem jest bardzo popularna wśród Polaków Chorwacja. Pacjent nawet korzystając z państwowej służby zdrowia zobowiązany jest do współuczestniczenia w kosztach leczenia. W przypadku leczenia szpitalnego może to być koszt maksymalnie 2 tys. kun czyli 1,2 tys. zł za cały pobyt.

– Podczas zeszłego sezonu wakacyjnego z pomocy assistance najczęściej korzystaliśmy w Chorwacji. Porównując rok 2016 do 2015, nastąpił wzrost o 6 proc. Większość przypadków dotyczyła nagłego zachorowania ale bardzo często do naszego Centrum Operacyjnego dzwoniły osoby, które doznały urazu. Tak było również w przypadku pacjentki, która podczas spaceru po plaży potknęła się i tak niefortunnie skręciła nogę, że wymagała ona operacji. Podczas leczenia poinformowano ją, iż karta EKUZ pokryje jedynie 80 proc. kosztów leczenia oraz hospitalizacji. Do zapłaty pozostało około 1,6 tys. zł. Ubezpieczyciel pokrył różnicę oraz koszt transportu do Polski w wysokości prawie 4 tys. zł – dodaje Piotr Ruszowski.

W Grecji natomiast placówki publicznej służby zdrowia znajdują się wyłącznie w największych miastach. Turysta z EKUZ chcący skorzystać z państwowej, bezpłatnej służby zdrowia musi znaleźć placówkę, która ma podpisaną umowę z EOPYY czyli Narodowym Systemem Świadczeń Zdrowotnych. Lekarzy obowiązuje jednak limit 200 konsultacji miesięcznie. Natomiast koszt wizyty u stomatologa jest w pełni płatny, a refundowaną receptę może wystawić jedynie lekarz pracujący w publicznej placówce. W prywatnych klinikach, które mają podpisaną umowę z EOPYY pacjent ponosi 10-30 proc. kosztów leczenia oraz 15 proc. kosztów badań diagnostycznych. Możliwe są również dodatkowe opłaty za niektóre zabiegi chirurgiczne.

– Wypadek w trakcie jazdy na gokarcie zakończył się dla dziecka naszego klienta urazem ręki, nogi oraz pęknięciem śledziony. Pomimo posiadania karty EKUZ koszt hospitalizacji, transportu oraz przedłużenia zakwaterowania wyniósł prawie 8 tys. zł. Ponieważ rodzina posiadała polisę nie musiała z własnej kieszeni opłacić tych należności – mówi Piotr Ruszowski.

Turyści decydujący się na zakup ubezpieczenia deklarują, że lubią czuć się bezpiecznie w razie niesprzyjającego biegu wydarzeń (69 proc.) oraz z poczucia odpowiedzialności (41 proc.).

Artykuły powiązane

W 2023 r. ubezpieczono obroty handlowe o wartości aż 911 mld zł

Polska Izba Ubezpieczeń w dniu 8 kwietnia 2024 r. opublikowała informację zgodnie, z którą w 2023 roku ubezpieczyciele o...

Bezpiecznie zaplanuj majówkę 2024!

Korzystając z jednodniowego urlopu, możesz cieszyć się pięciodniowym wolnym od środy. Tylko czwartek, 2 maja, to dzień r...

Czy pracodawcy muszą usuwać CV kandydatów od razu po rekrutacji? Wyrok NSA

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 20 lutego 2024 r. (sygn. akt III OSK 2700/22) orzekł, że pracodawcy mogą pr...