bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Analizy i raporty
Młodzi rodzice chcą oszczędzać na start w dorosłość swoich dzieci

Młodzi rodzice chcą oszczędzać na start w dorosłość swoich dzieci

Dodano: 2017-04-06

Zdecydowana większość młodych rodziców oszczędza na poczet przyszłych potrzeb swoich dzieci, takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego przez IQS na zlecenie Aviva.

Aż 91% rodziców oszczędza lub zamierza rozpocząć oszczędzanie na przyszłe potrzeby swoich dzieci. W grupie rodziców poniżej 30 r. ż. odsetek ten wynosi 95%. Rzadziej na ten cel oszczędzają osoby powyżej 40 r. ż. W tej grupie odsetek oszczędzających wynosi 78%.

– Współcześni 40-latkowie to przedstawiciele pokolenia X, wchodzącego na rynek pracy w latach 90-tych. Nie mogąc liczyć na wsparcie swoich rodziców, którzy niewiele posiadali, musieli sami dążyć do osiągnięcia sukcesu materialnego, który był utożsamiany z sukcesem życiowym. Z kolei urodzeni w latach 80. dzisiejsi 30-latkowie to generacja Y, która na starcie życiowym otrzymała większe niż poprzednicy wsparcie finansowo-materialne od rodziców, których było już na to stać. Ich postawy w stosunku do swoich dzieci stanowią odzwierciedlenie własnych doświadczeń w tym zakresie – wyjaśnia dr Julita Czernecka, socjolog z Uniwersytetu Łódzkiego. 

Artykuły powiązane

Wystarczy odpowiedni tytuł przelewu, aby wybrać konkretną formę opodatkowania.

Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) orzekł, że terminowo wpłacona zaliczka oraz odpowiednio opisany przelew mogą być uzna...

Europejski Parlament przyjął zmiany w dyrektywie Solvency II

23 kwietnia 2023 roku, podczas posiedzenia plenarnego, Parlament Europejski przyjął zmiany w dyrektywie Solvency II. P...

Sąd Najwyższy oddalił argumenty Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie dotyczącej zadośćuczynienia.

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego odrzuciła skargę Rzecznika Praw Obywatelskich w spr...