bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Analizy i raporty
Młodzi rodzice chcą oszczędzać na start w dorosłość swoich dzieci

Młodzi rodzice chcą oszczędzać na start w dorosłość swoich dzieci

Dodano: 2017-04-06

Zdecydowana większość młodych rodziców oszczędza na poczet przyszłych potrzeb swoich dzieci, takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego przez IQS na zlecenie Aviva.

Aż 91% rodziców oszczędza lub zamierza rozpocząć oszczędzanie na przyszłe potrzeby swoich dzieci. W grupie rodziców poniżej 30 r. ż. odsetek ten wynosi 95%. Rzadziej na ten cel oszczędzają osoby powyżej 40 r. ż. W tej grupie odsetek oszczędzających wynosi 78%.

– Współcześni 40-latkowie to przedstawiciele pokolenia X, wchodzącego na rynek pracy w latach 90-tych. Nie mogąc liczyć na wsparcie swoich rodziców, którzy niewiele posiadali, musieli sami dążyć do osiągnięcia sukcesu materialnego, który był utożsamiany z sukcesem życiowym. Z kolei urodzeni w latach 80. dzisiejsi 30-latkowie to generacja Y, która na starcie życiowym otrzymała większe niż poprzednicy wsparcie finansowo-materialne od rodziców, których było już na to stać. Ich postawy w stosunku do swoich dzieci stanowią odzwierciedlenie własnych doświadczeń w tym zakresie – wyjaśnia dr Julita Czernecka, socjolog z Uniwersytetu Łódzkiego. 

Artykuły powiązane

Kontrole sektorowe UODO w 2024 r.

W dniu 12 lutego 2024 r. Urząd Ochrony Danych Osobowych przyjął plan kontroli sektorowych na 2024 rok. Plan ten pr...

Wynagrodzenie celebryty za współpracę nie zalicza się do kosztów

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z dnia 8 stycznia 2024 r. (sygn...

Fałszywy profil ZUS zachęca do inwestycji gwarantującej emeryturę w wieku 50 lat. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed oszustami!

Podstępny profil namawia do inwestycji, obiecując pewną emeryturę już po osiągnięciu 50 lat. Według oszustów wystarc...