bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Analizy i raporty
Młodzi kierowcy skazani na wysokie OC

Młodzi kierowcy skazani na wysokie OC

Dodano: 2016-04-12

Multiagencja CUK Ubezpieczenia w przygotowanej przez siebie analizie podkreśla, iż młodzi kierowcy nie mają szans na zniżki przy opłacaniu składek OC. Kierowca z rocznym stażem musi zapłacić najwyższe składki ubezpieczeniowe. Eksperci tłumaczą, iż brak umiejętności oraz doświadczenia za kierownicą skłania do nadmiernego ryzyka i szkodowości. Te charakterystyczne dla młodych kierowców cechy przekładają się na wysokość polis OC.

Firmy ubezpieczeniowe wcale nie walczą o takich klientów, co więcej, często zniechęcają młodych kierowców do zakupu ubezpieczenia zbyt wysokimi stawkami. Są one liczone na podstawie wielu czynników – między innymi pojemności silnika, parametrów technicznych pojazdu, miejsca rejestracji, czasu posiadania uprawnień i co najważniejsze – wieku kierowcy i jego historii ubezpieczeniowej. Oczywiście dotyczy to również młodych kierowców, jednak w ich przypadku te same oferty drastycznie różnią się ceną. Różnica cen w zależności od firmy ubezpieczeniowej może wynosić nawet do 3 tys. zł.

– Istnieją także sposoby na wysokie ceny. Prócz oczywiście porównania ofert, można dopisać doświadczonego kierowcę do dowodu rejestracyjnego pojazdu, co spowoduje obniżenie składki. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku spowodowania szkody jedna i druga osoba traci zniżki, niezależnie kto prowadził.

Aby ograniczyć ryzyko utraty zniżek, towarzystwa ubezpieczeniowe oferują swoim klientom ochronę wypracowanych zniżek w przypadku młodego współwłaściciela pojazdu. Warto jednak mieć na uwadze, że ochrona ta działa tylko w przypadku odnowienia polisy w tym samym towarzystwie – tłumaczy ekspert CUK Ubezpieczenia Maciej Kuczwalski.

Ci, zaś którzy nie mogą dopisać doświadczonego kierowcy ze zniżkami do dowodu rejestracyjnego mogą liczyć na skorzystanie z płatności w systemie ratalnym (11 rat).

Artykuły powiązane

Odszkodowanie za skażenie plonów przez sąsiada

Sąd Okręgowy w wyroku z dnia 15 maja 2023 r. (sygn. akt XXV C 384/22) orzekł, że nawet jeśli nie całe plony, a t...

Zmiany w zakresie postępowania wyjaśniającego przed Urzędem Komisji Nadzoru Finansowego

W dniu 29 września 2023 r. wejdzie w życie ustawa z dnia 16 sierpnia 2023 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z zap...

Nowe Rekomendacje KNF dla zakładów ubezpieczeń dotyczące oceny odpowiedniości ubezpieczenia na życie z elementem inwestycyjnym

W dniu 15 września 2023 r. Komisja Nadzoru Finansowego przyjęła jednogłośnie Rekomendacje dla zakładów ubezpieczeń dotyc...