bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Co nowego?
Miniony miesiąc na rynku akcji – całkiem udany

Miniony miesiąc na rynku akcji – całkiem udany

Dodano: 2016-09-14

Zdaniem ekspertów, miniony miesiąc był udany dla rynków akcji. Jednak, jak wskazują, nie wszędzie z taką samą intensywnością.

– Wyraźne stonowanie nastrojów ma miejsce w USA, gdzie indeksy akcji wytraciły dynamikę wzrostów. Na rynku amerykańskim powrócił bowiem temat podwyżek stóp procentowych. Co więcej, przypuszcza się, że pierwsza z serii mogłaby nastąpić już wkrótce. Jest to istotny „straszak” dla amerykańskiego rynku akcji, co zresztą widać po „płaskim” wykresie indeksu S&P500 w sierpniu – ocenia Michał Janik, Doradca Inwestycyjny Skandia Życie TU S.A.

Ekspert zaznacza, iż o wiele lepiej radziła sobie Europa Zachodnia, gdzie na tle rynku USA, zauważalna dynamika wzrostów cechowała niemiecki indeks DAX. Ceny akcji mniejszych spółek i „szerokiego rynku” rosły na giełdzie warszawskiej, jednak największe firmy zachowywały się wyraźnie słabiej.

– Nasze portfele w ostatnim czasie były skonstruowane tak, aby wykorzystywać oczekiwaną dobrą koniunkturę na wybranych segmentach rynków finansowych. Zarówno portfel bezpieczny, jak i bardziej otwarty na ryzyko zakończyły miesiąc na mocnym plusie – dodaje ekspert Skandia Życie TU S.A.

Polskim akcjom, zdaniem Janika, sprzyjało „uspokojenie emocji związanych z planowanym kolejnym etapem demontażu kapitałowego systemu emerytalnego oraz propozycjami wspierania posiadaczy walutowych kredytów hipotecznych”. Inwestorzy znów zainteresowali się spółkami o małej i średniej wielkości.

Artykuły powiązane

Sąd Najwyższy oddalił argumenty Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie dotyczącej zadośćuczynienia.

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego odrzuciła skargę Rzecznika Praw Obywatelskich w spr...

Jak wyglądała sytuacja w ubezpieczeniach w 2023?

Polska Izba Ubezpieczeń opublikowała raport „Ubezpieczenia w liczbach w 2023”. W ubiegłym roku ubezpieczyciele wypłac...

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne ma już niemal 5 mln Polaków

Polska Izba Ubezpieczeń poinformowała, że liczba osób objętych prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym nieustannie rośnie i...