bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Co nowego?
Liberalizacja kryteriów oceny ryzyka transakcji z kontrahentami z Ukrainy

Liberalizacja kryteriów oceny ryzyka transakcji z kontrahentami z Ukrainy

Dodano: 2016-08-12

Komitet Polityki Ubezpieczeń Eksportowych zatwierdził wniosek Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych o liberalizację kryteriów oceny ryzyka transakcji z kontrahentami z Ukrainy – poinformowała KUKE.

Pozytywne wnioski jakie przyniosły analizy moralności płatniczej ukraińskich partnerów handlowych, spadek nowych zgłoszeń o podjęcie działań windykacyjnych czy wypłatę odszkodowań pozwoliły KUKE na skuteczne przekonanie organu nadzorczego do takiej decyzji. Oznacza ona zatem, że polskie przedsiębiorstwa dużo łatwiej ubezpieczą swoje transakcje z kontrahentami z Ukrainy, gdyż standardy oceny będą analogiczne do tych stosowanych w przypadku kontrahentów z innych krajów Europy Wschodniej.

„Nasze rodzime firmy, pomimo niestabilnej sytuacji politycznej i gospodarczej na Ukrainie, mają prawo spoglądać z zainteresowaniem w tym kierunku. Mają również prawo oczekiwać, że KUKE podąży za tym zainteresowaniem. I tak się dzieje.” – powiedział Marek Czerski, prezes KUKE.

Narodowy ubezpieczyciel jest od lat aktywny w ubezpieczaniu transakcji, zwłaszcza z kontrahentami z rynków wschodnich. Blisko 300 mld zł wynosi łączna kwota, na jaką KUKE, od momentu jej powstania, ubezpieczyła należności z całego świata. Z czego blisko 9 mld zł, to kwota ubezpieczenia należności z Ukrainy.

Artykuły powiązane

Sąd Najwyższy oddalił argumenty Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie dotyczącej zadośćuczynienia.

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego odrzuciła skargę Rzecznika Praw Obywatelskich w spr...

Jak wyglądała sytuacja w ubezpieczeniach w 2023?

Polska Izba Ubezpieczeń opublikowała raport „Ubezpieczenia w liczbach w 2023”. W ubiegłym roku ubezpieczyciele wypłac...

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne ma już niemal 5 mln Polaków

Polska Izba Ubezpieczeń poinformowała, że liczba osób objętych prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym nieustannie rośnie i...