bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
KUKE wspiera zakup statku o wartości ponad 200 mln zł

KUKE wspiera zakup statku o wartości ponad 200 mln zł

Dodano: 2016-06-06
Publikator: Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych

Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) wsparła finansowanie zakupu nowoczesnego, wielozadaniowego statku przez kanadyjskiego armatora. Statek został wybudowany przez stocznię Remontowa Shipbuilding.

– Stocznia Remontowa to stocznia z wieloletnimi tradycjami, oferująca kompleksowe rozwiązania techniczne oraz jakość znane i cenione na świecie. To przesądziło o złożeniu zamówienia na budowę statku u polskiego producenta, a nie u zagranicznych konkurentów. Dodatkowym elementem, który przesądził o powodzeniu projektu była dostępność długoterminowego kredytu dla zagranicznego nabywcy. Z kolei udzielenie takiego kredytu na rzecz kupującego było możliwe dzięki wsparciu KUKE, polskiej agencji ubezpieczeń kredytów eksportowych – powiedział Marek Czerski, prezes KUKE.

To już kolejna budowa statku przez stocznię Remontowa Shipbuilding , którego zakup jest finansowany kredytem dla armatora ubezpieczonym przez KUKE w ramach ubezpieczeń gwarantowanych przez Skarb Państwa. Tym razem ochrona ubezpieczeniowa objęła kontrakt eksportowy, który stocznia zrealizowała z kanadyjskim armatorem Secunda Canada, współpracującym z jednym z dotychczasowych norweskich klientów Remontowej Shipbuilding – Siem Offshore. 

Avalon Sea to wielozadaniowy statek offshore (AHTS) przeznaczony do obsługi platform wiertniczych w trudnych warunkach arktycznych. Statek przekazany zostanie do eksploatacji 
w ExxonMobil – jednej z największych spółek paliwowych świata – i służyć będzie do obsługi pól naftowych i gazowych offshore w rejonie Labradoru i Nowej Funlandii. Zadaniem statku jest przede wszystkim monitorowanie i kontrolowanie stanu zalodzenia, a w razie potrzeby również odpowiedniego korygowania kursu przemieszczających się gór lodowych chroniąc w ten sposób morskie instalacje wydobywcze przed ewentualną kolizją z „wędrującą” górą lodową. Avalon Sea wykorzystywany będzie również do przewozu różnorodnych ładunków, asysty przy kotwieniu innych jednostek, pełnienia funkcji holownika ratowniczego, transportu personelu na platformy, likwidacji skutków rozlewów olejowych oraz ochrony przeciw-pożarowej i ewakuacji załóg. 

KUKE zabezpieczyła spłatę 12-letniego kredytu dla nabywcy udzielanego przez ABN AMRO Bank N.V. bezpośrednio na rzecz kanadyjskiego armatora. Ubezpieczenie kredytu dla armatora, udzielanego przez bank na zakup statku w Polsce, jest przykładem instrumentu, który oprócz tradycyjnych gwarancji, stanowi również istotny element wsparcia KUKE dla branży stoczniowej. 

W latach 2003-2016 KUKE ubezpieczyła 32 kredyty o łącznej wartości ponad 1,6 mld euro na finansowanie 50 statków budowanych w polskich stoczniach. Tego typu kredyty charakteryzują się długimi, zazwyczaj kilkunastoletnimi okresami spłaty (10-12 lat).

Artykuły powiązane

Wystarczy odpowiedni tytuł przelewu, aby wybrać konkretną formę opodatkowania.

Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) orzekł, że terminowo wpłacona zaliczka oraz odpowiednio opisany przelew mogą być uzna...

Europejski Parlament przyjął zmiany w dyrektywie Solvency II

23 kwietnia 2023 roku, podczas posiedzenia plenarnego, Parlament Europejski przyjął zmiany w dyrektywie Solvency II. P...

Sąd Najwyższy oddalił argumenty Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie dotyczącej zadośćuczynienia.

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego odrzuciła skargę Rzecznika Praw Obywatelskich w spr...