bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
KUKE udzieliła gwarancji dla gdyńskiej stoczni CRIST S.A.

KUKE udzieliła gwarancji dla gdyńskiej stoczni CRIST S.A.

Dodano: 2016-07-14

Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) zawarła umowę o współpracy ze stocznią CRIST S.A., zgodnie z którą udzieli przedsiębiorstwu gwarancji ubezpieczeniowej na łączną kwotę ponad 9 mln euro.

Gwarancje zwrotu zaliczki udzielone przez KUKE dotyczą kontraktu o wartości ponad 20 mln euro zawartego pomiędzy polską stocznią a norweskim armatorem.

Stocznia CRIST S.A. otrzymała od norweskiego armatora Kleven Verft AS zlecenie wybudowania kadłuba nowoczesnego, wyspecjalizowanego statku. Będzie on wykorzystywany do układania kabli energetycznych na dnie morskim.

Umowa z CRIST S.A. to już 4. umowa o udzielenie gwarancji ubezpieczenia zawarta w ramach wsparcia dla polskiego sektora przemysłu stoczniowego. Korporacja udzieliła już gwarancji zwrotu zaliczek na łączną kwotę 3,3 mln euro. Pozostałe trzy tego typu gwarancje będą udzielane przez KUKE we współpracy z innymi instytucjami finansowymi. Kolejne gwarancje będą opiewały na kwotę 5,78 mln euro.

CRIST to wiodąca stocznia na rynku europejskim z ponad 20-letnim doświadczeniem w realizacji wielu zaawansowanych projektów z zakresu budownictwa okrętowego i konstrukcji morskich. Stocznia jest jednym z liderów branży offshore, lokując ją w gronie europejskich tuzów w obszarze realizacji skomplikowanych jednostek do budowy i obsługi morskich farm wiatrowych. Realizuje zamówienia dla klientów z Polski, Niemiec, Norwegii, Danii, Finlandii, Islandii, Francji, Belgii, Holandii i Szkocji.

Początki współpracy KUKE z CRIST S.A. sięgają 2003 r. Do 2009 r. KUKE na zlecenie stoczni udzieliła 14 komercyjnych gwarancji zwrotu zaliczek związanych z 6 kontraktami na łączną kwotę 25 mln dolarów. W 2010 r. KUKE rozszerzyła współpracę z CRIST S.A. o gwarantowane przez Skarb Państwa gwarancje ubezpieczeniowe, których łączna wartość wyniosła 215 mln euro i dotyczyła głównie budowy specjalistycznych jednostek przeznaczonych do obsługi farm wiatrowych.

Artykuły powiązane

Kontrole sektorowe UODO w 2024 r.

W dniu 12 lutego 2024 r. Urząd Ochrony Danych Osobowych przyjął plan kontroli sektorowych na 2024 rok. Plan ten pr...

Wynagrodzenie celebryty za współpracę nie zalicza się do kosztów

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z dnia 8 stycznia 2024 r. (sygn...

Fałszywy profil ZUS zachęca do inwestycji gwarantującej emeryturę w wieku 50 lat. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed oszustami!

Podstępny profil namawia do inwestycji, obiecując pewną emeryturę już po osiągnięciu 50 lat. Według oszustów wystarc...