bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Kryptowalutowi oszuści

Kryptowalutowi oszuści

Dodano: 2022-05-26
Publikator: Komenda Miejska Policji w Suwałkach

Policja apeluje o rozsądek podczas podejmowania wszelkich decyzji finansowych. Tym razem ofiarą naciągaczy padł młody mężczyzna, który chciał pomnożyć swoje oszczędności, a stracił przy tym prawie 280 tys. zł.

Ofiara zainteresowała się ofertą pomnożenia gotówki, która polegała na inwestycji w kryptowaluty. Poprzez jeden z portali społecznościowych skontaktowała się z mężczyzną kobieta podająca się za brokera i zaproponowała założenie kont na platformach inwestycyjnych. Ofiara uwierzyła konsultantce i zainstalowała aplikację służącą do kupna kryptowalut i dokonywała wpłat.

Początkowo mężczyzna widział zyski na swoim e-portfelu, co pozwoliło mu myśleć, że pomnaża swoje oszczędności. Jednak w momencie, gdy chciał dokonać wypłaty środków otrzymał informację, że musi wykupić klucz aktywacyjny, którego koszt to 10 tys. dolarów. Po kilku miesiącach „inwestowania” mężczyzna zrozumiał, że stracił kilkadziesiąt tys. zł.

Mężczyzna, chcąc odzyskać swoje oszczędności, rozpoczął poszukiwania firmy, która miała mu w tym pomóc. Znalazł, jednak i tym razem trafił w ręce oszustów. Zgodnie z wytycznymi, założył kolejne portfele inwestycyjne. Miały na nie trafić odzyskane pieniądze. Warunkiem ich aktywacji było przelanie pieniędzy. Po wpłaceniu ok. 150 tys. zł został oskarżony o próbę oszustwa. Na tym kontakt się urwał.

To jednak nie koniec opowieści, ponieważ mężczyzna, chcąc odrobić straty, ponownie dokonał inwestycji pieniędzy. Znalazł w internecie ofertę, tym razem „godną zaufania”, bowiem reklamowaną przez światowych inwestorów. Także tu zaproponowano mu duże i szybkie zyski, dlatego też przelał pieniądze, co poskutkowało tym, że kolejny raz padł ofiarą oszustów.

Pamiętajmy, by mieć ograniczone zaufanie do firm obiecujących wysokie i szybkie zyski.

Artykuły powiązane

Odszkodowanie za skażenie plonów przez sąsiada

Sąd Okręgowy w wyroku z dnia 15 maja 2023 r. (sygn. akt XXV C 384/22) orzekł, że nawet jeśli nie całe plony, a t...

Zmiany w zakresie postępowania wyjaśniającego przed Urzędem Komisji Nadzoru Finansowego

W dniu 29 września 2023 r. wejdzie w życie ustawa z dnia 16 sierpnia 2023 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z zap...

Nowe Rekomendacje KNF dla zakładów ubezpieczeń dotyczące oceny odpowiedniości ubezpieczenia na życie z elementem inwestycyjnym

W dniu 15 września 2023 r. Komisja Nadzoru Finansowego przyjęła jednogłośnie Rekomendacje dla zakładów ubezpieczeń dotyc...