bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Kosmiczne ubezpieczenia

Kosmiczne ubezpieczenia

Dodano: 2022-01-13

Od 2012 roku trwają prace nad krajowym prawem kosmicznym. Eksperci mają nadzieję, że w tym roku ukaże się pierwsza Polska ustawa o działalności kosmicznej. Wiąże się to z potrzebą upowszechnienia ubezpieczeń w sektorze kosmicznym.

Już dziesięć lat po wystrzeleniu pierwszego na świecie satelity, czyli w 1967 roku pojawiły się pierwsze międzynarodowe regulacje prawne, dotyczące przestrzeni kosmicznej. Traktat o przestrzeni kosmicznej podpisany został przez przedstawicieli rządów USA, Wielkiej Brytanii i ZSRR. Istotnym z dzisiejszego punktu widzenia jest fakt, że obecnie w podbój kosmosu zaangażowane są także prywatne firmy, co parędziesiąt lat temu nie było możliwe. Dlatego też, międzynarodowe ustawodawstwo wymaga zaktualizowania. Oprócz rozwiązań globalnych, potrzeba wypracować regulacje krajowe.

Działalność kosmiczna uznawana jest za szczególnie niebezpieczną, co może wyłączać czynnik odpowiedzialności człowieka za powstałe szkody. Istotnym jest, by rozstrzygnąć, kto będzie odpowiadał za konkretną szkodę, do której dojdzie w przestrzeni kosmicznej lub suborbitalnej, czy będzie to producent, inwestor, czy może Skarb Państwa.

– Satelity czy innego rodzaju obiekty kosmiczne to „materie” trudne do ubezpieczenia. Dotyczy to także nas, choć nie jesteśmy jeszcze państwem wypuszczającym. W naszym ustawodawstwie powinniśmy się skupić na tym, co dla nas istotne. Przemysł kosmiczny w Polsce jest w dużej mierze oparty na prywatnych firmach, start-upach oraz naukowcach, którzy współpracują z agendami międzynarodowymi – powinniśmy się skupić na ochronie ich własności intelektualnej oraz dokonań i osiągnięć – powiedziała dr hab. Katarzyna Malinowska szefowa Centrum Studiów Kosmicznych Akademii Leona Koźmińskiego, ekspertka od prawa kosmicznego.

Artykuły powiązane

Pada śnieg…na co uważać będąc kierowcą?

„Tato zobacz, jakie piękne płatki lecą z nieba.” Rzeczywiście, stanąłeś w oknie z synem i obaj zachwycacie się tym cudem...

Ubezpieczenia w pierwszych trzech kwartałach 2023 roku

W dniu 28 listopada 2023 r. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny opublikował biuletyn, w którym zamieszczono analizę ry...

Trzeba uważać komu wysyłany jest dokument potwierdzający przyznanie odszkodowania

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych nałożył na ubezpieczyciela administracyjną karę pieniężną w wysokości 103 752...