bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
KNF/UOKIK
KNF: Sektor funduszy emerytalnych w Polsce – ewolucja, kształt, perspektywy

KNF: Sektor funduszy emerytalnych w Polsce – ewolucja, kształt, perspektywy

Dodano: 2016-06-15
Publikator: Komisja Nadzoru Finansowego

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego opublikował raport „Sektor funduszy emerytalnych w Polsce – ewolucja, kształt, perspektywy”. Raport zawiera skondensowaną, ale kompleksową analizę zmian w systemie emerytalnym od 1999 roku, zarówno w obrębie części kapitałowej, jak i repartycyjnej. W szczególności zwrócono uwagę na kwestię długu ukrytego w części repartycyjnej systemu – kwestii kluczowej, na rolę II filara na rynku kapitałowym, czy wreszcie ryzyko związane z przebudową i marginalizacją OFE. Zwrócono też uwagę na konieczność dalszych starań, celem upowszechnienia dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnych. Diagnoza wskazuje na szereg zagrożeń, które nie tylko nie zostały zmitygowane, ale wręcz pogłębione zmianami prawnymi z 2014 roku.

Pochodną diagnozy jest holistyczny zestaw rekomendacji, który ma poprawić zbilansowanie i bezpieczeństwo zarówno w I, jak również w II filarze ubezpieczeń społecznych. W szczególności zaproponowano: zmianę zasad waloryzacji konta i subkonta ZUS, ujawnienie długu ukrytego, dywersyfikację lokat i zmianę kryteriów efektywnościowych w II filarze, wprowadzenie nowych zasad domyślnego członkostwa w OFE oraz wiele innych szczegółowych rozwiązań służących długookresowemu zbilansowaniu systemu emerytalnego i bezpieczeństwu dzięki różnorodności.

Pełny raport dostępny pod adresem:

http://www.knf.gov.pl/Images/Sektor_funduszy_emerytalnych_w_Polsce_2016_tcm75-47307.pdf

 

Artykuły powiązane

Kontrole sektorowe UODO w 2024 r.

W dniu 12 lutego 2024 r. Urząd Ochrony Danych Osobowych przyjął plan kontroli sektorowych na 2024 rok. Plan ten pr...

Wynagrodzenie celebryty za współpracę nie zalicza się do kosztów

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z dnia 8 stycznia 2024 r. (sygn...

Fałszywy profil ZUS zachęca do inwestycji gwarantującej emeryturę w wieku 50 lat. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed oszustami!

Podstępny profil namawia do inwestycji, obiecując pewną emeryturę już po osiągnięciu 50 lat. Według oszustów wystarc...