bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
KNF/UOKIK
KNF o sytuacji sektora bankowego w I kwartale 2016 r.

KNF o sytuacji sektora bankowego w I kwartale 2016 r.

Dodano: 2016-07-26
Publikator: Komisja Nadzoru Finansowego

W dniu 25 lipca 2016 r. Urząd Komisji Nadzoru Finansowego opublikował informacje o sytuacji banków w I kwartale 2016 r. Z raportu opracowanego przez KNF wynika, iż sytuacja sektora bankowego w I kwartale 2016 r. pozostawała stabilna, czemu sprzyjało utrzymujące się ożywienie gospodarki oraz środowisko rekordowo niskich stóp procentowych. Ponadto, najważniejsze spostrzeżenia i wnioski wynikające z raportu to m.in.:

Wzmocnienie bazy kapitałowej, ograniczona grupa banków nie spełniających zaleceń KNF

W raporcie podano, iż w I kwartale br. odnotowano wzmocnienie bazy kapitałowej. „Fundusze własne wzrosły z 159,1 mld zł na koniec ub.r. do 165,1 mld zł na koniec marca br., tj. o 3,8%; współczynnik kapitału Tier I wzrósł z 15,0% do 15,7%, a łączny współczynnik kapitałowy z 16,3% do 17,1%” – podano.

Wynikało to m.in. z pozostawienia w bankach większości zysków wypracowanych w 2015 r., jak też z wyłączenia ze sprawozdawczości SK Banku, którego upadłość w końcu ub.r. spowodowała silne pogorszenie miar adekwatności w sektorze banków spółdzielczych.

Artykuły powiązane

Sąd Najwyższy oddalił argumenty Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie dotyczącej zadośćuczynienia.

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego odrzuciła skargę Rzecznika Praw Obywatelskich w spr...

Jak wyglądała sytuacja w ubezpieczeniach w 2023?

Polska Izba Ubezpieczeń opublikowała raport „Ubezpieczenia w liczbach w 2023”. W ubiegłym roku ubezpieczyciele wypłac...

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne ma już niemal 5 mln Polaków

Polska Izba Ubezpieczeń poinformowała, że liczba osób objętych prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym nieustannie rośnie i...