bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
KNF a spółka Waluciarz – kolejna odsłona

KNF a spółka Waluciarz – kolejna odsłona

Dodano: 2022-04-26

NSA uznał skargę kasacyjną KNF od wyroku WSA w Warszawie. Wyrok ten uchylał decyzję KNF o odebraniu Waluciarzowi zezwolenia w sprawie świadczenia usług w charakterze krajowej instytucji płatniczej.

Waluciarz jest platformą, która służy do wymiany walut i przekazów pieniężnych. Problemy spółki zaczęły się w 2018 r. Wówczas bowiem trafiło do prokuratury zawiadomienie dotyczące firmy w związku z podejrzeniem prania pieniędzy pochodzących z przestępstw podatkowych popełnianych przez Wietnamczyków. Prokuratura przekazała tę wiadomość do KNF, która wszczęła postępowanie, w konsekwencji którego cofnięto spółce licencję w trybie natychmiastowym.

W 2021 r. WSA uznał, że KNF niesłusznie odebrała licencję krajowej instytucji płatniczej – spółce Waluciarz. W związku z tym decyzja została uchylona. W ocenie sądu decyzja Komisji nie była uzasadniona. Ponadto nie była poparta odpowiednimi dowodami i naruszono prawo przy jej podejmowaniu.

Przypomnijmy, że prezes spółki zapowiedział wówczas, że będzie domagał się odszkodowania od Skarbu Państwa. Natomiast KNF deklarował złożenie skargi kasacyjnej, która – jak się okazało – przyniosła skutek.

Artykuły powiązane

Sąd Najwyższy oddalił argumenty Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie dotyczącej zadośćuczynienia.

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego odrzuciła skargę Rzecznika Praw Obywatelskich w spr...

Jak wyglądała sytuacja w ubezpieczeniach w 2023?

Polska Izba Ubezpieczeń opublikowała raport „Ubezpieczenia w liczbach w 2023”. W ubiegłym roku ubezpieczyciele wypłac...

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne ma już niemal 5 mln Polaków

Polska Izba Ubezpieczeń poinformowała, że liczba osób objętych prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym nieustannie rośnie i...