bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
KNF a spółka Waluciarz – kolejna odsłona

KNF a spółka Waluciarz – kolejna odsłona

Dodano: 2022-04-26

NSA uznał skargę kasacyjną KNF od wyroku WSA w Warszawie. Wyrok ten uchylał decyzję KNF o odebraniu Waluciarzowi zezwolenia w sprawie świadczenia usług w charakterze krajowej instytucji płatniczej.

Waluciarz jest platformą, która służy do wymiany walut i przekazów pieniężnych. Problemy spółki zaczęły się w 2018 r. Wówczas bowiem trafiło do prokuratury zawiadomienie dotyczące firmy w związku z podejrzeniem prania pieniędzy pochodzących z przestępstw podatkowych popełnianych przez Wietnamczyków. Prokuratura przekazała tę wiadomość do KNF, która wszczęła postępowanie, w konsekwencji którego cofnięto spółce licencję w trybie natychmiastowym.

W 2021 r. WSA uznał, że KNF niesłusznie odebrała licencję krajowej instytucji płatniczej – spółce Waluciarz. W związku z tym decyzja została uchylona. W ocenie sądu decyzja Komisji nie była uzasadniona. Ponadto nie była poparta odpowiednimi dowodami i naruszono prawo przy jej podejmowaniu.

Przypomnijmy, że prezes spółki zapowiedział wówczas, że będzie domagał się odszkodowania od Skarbu Państwa. Natomiast KNF deklarował złożenie skargi kasacyjnej, która – jak się okazało – przyniosła skutek.

Artykuły powiązane

I kwartał 2023 r.: mniej szkód, wyższe odszkodowania

W dniu 24 maja 2023 r. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny opublikował Biuletyn Informacyjny Ośrodka Informacji UFG d...

UFG pracuje nad nowym narzędziem do walki z oszustwami ubezpieczeniowymi

Podczas X Kongresu Polskiej Izby Ubezpieczeń przedstawiono zarys nowego projektu Ubezpieczeniowego Funduszu...

    Zadaj Pytanie