bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
KNF a spółka Waluciarz – kolejna odsłona

KNF a spółka Waluciarz – kolejna odsłona

Dodano: 2022-04-26

NSA uznał skargę kasacyjną KNF od wyroku WSA w Warszawie. Wyrok ten uchylał decyzję KNF o odebraniu Waluciarzowi zezwolenia w sprawie świadczenia usług w charakterze krajowej instytucji płatniczej.

Waluciarz jest platformą, która służy do wymiany walut i przekazów pieniężnych. Problemy spółki zaczęły się w 2018 r. Wówczas bowiem trafiło do prokuratury zawiadomienie dotyczące firmy w związku z podejrzeniem prania pieniędzy pochodzących z przestępstw podatkowych popełnianych przez Wietnamczyków. Prokuratura przekazała tę wiadomość do KNF, która wszczęła postępowanie, w konsekwencji którego cofnięto spółce licencję w trybie natychmiastowym.

W 2021 r. WSA uznał, że KNF niesłusznie odebrała licencję krajowej instytucji płatniczej – spółce Waluciarz. W związku z tym decyzja została uchylona. W ocenie sądu decyzja Komisji nie była uzasadniona. Ponadto nie była poparta odpowiednimi dowodami i naruszono prawo przy jej podejmowaniu.

Przypomnijmy, że prezes spółki zapowiedział wówczas, że będzie domagał się odszkodowania od Skarbu Państwa. Natomiast KNF deklarował złożenie skargi kasacyjnej, która – jak się okazało – przyniosła skutek.

Artykuły powiązane

Pada śnieg…na co uważać będąc kierowcą?

„Tato zobacz, jakie piękne płatki lecą z nieba.” Rzeczywiście, stanąłeś w oknie z synem i obaj zachwycacie się tym cudem...

Ubezpieczenia w pierwszych trzech kwartałach 2023 roku

W dniu 28 listopada 2023 r. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny opublikował biuletyn, w którym zamieszczono analizę ry...

Trzeba uważać komu wysyłany jest dokument potwierdzający przyznanie odszkodowania

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych nałożył na ubezpieczyciela administracyjną karę pieniężną w wysokości 103 752...