bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Kiedy praca zza granicy jest legalna?

Kiedy praca zza granicy jest legalna?

Dodano: 2021-09-22

Nikogo już nie dziwi wykonywana przez pracowników praca w formie zdalnej, która stała się codziennością. Przybiera ona różne formy i w odmiennych okolicznościach jest stosowana. Możliwość pracy zdalnej sprzyja również podróżom, tym bliskim i tym dalekim. Bardzo zachęcająca jest perspektywa pracy w ciepłych krajach czy innych dalekich miejscach poza granicami naszego państwa. Jednym z celów pracy zdalnej jest znalezienie równowagi pomiędzy życiem prywatnym i służbowym.

W sytuacji gdy pracownik bez zarzutu wywiązuje się ze swoich obowiązków i komunikacja z nim przepływa wzorcowo, pracodawcy nie mają nic przeciwko aby świadczona praca była wykonywana nawet z drugiego końca świata. Niemniej, na pracodawcy ciążą szczególne obowiązki, których musi on dopełnić godząc się na wykonywanie przez pracownika pracy zdalnej zza granicy, w tym dokładnego zbadania m.in. przepisów podatkowych, ubezpieczeniowych, międzynarodowych. Oczywiście, przede wszystkim szczególne znaczenie ma charakter wykonywanej pracy i rozstrzygnięcie czy możliwe jest jej wykonywanie w formie zdalnej.

Praca zza granicy to temat, który wbrew pozorom wymaga ze strony pracodawcy wnikliwej analizy oraz podejmowania odmiennych decyzji w konkretnych przypadkach. Pracodawcy często nie zdają sobie sprawy z istniejących ryzyk związanych ze zmianą miejsca zamieszkania pracownika, na miejsce poza granicami naszego kraju. Przedsiębiorcy powinni kompleksowo zapoznać się z regulacjami dotyczącymi wykonywania pracy zza granicy. Pracodawca musi mieć świadomość, że każda sytuacja, w której pracownik wykonuje swoje obowiązki za granicą powinna być dokładnie analizowana. Dzięki temu, pracodawca całkowicie zminimalizuje grożące mu sankcje, które wynikać mogą z polskich, jak i zagranicznych przepisów.

A czy Ty, Pracodawco, jesteś na to gotowy?

Odpowiedzi na wszelkie pytania związane z tematem pracy zdalnej zza granicy zostaną poruszone na szkoleniu online, aby wziąć w nim udział zapoznaj się z informacjami poniżej.

 

INFORMACJE ORGANIZACYJNE:

 

6 października 2021 r., od godziny: 10:00

STREAMING ONLINE

Koszt*: 

890 zł (+VAT) cały dzień szkoleniowy

Rejestracja zgłoszeń: szkolenia@cztr.pl

* W przypadku odwołania obecności tydzień przed terminem szkolenia – zwrot 50% kosztów uczestnictwa. W przypadku rezygnacji ze szkolenia w terminie krótszym niż tydzień przed terminem rozpoczęcia szkolenia, Uczestnikowi nie przysługuje zwrot kosztów szkolenia.

 

Artykuły powiązane

Ryzyko rynkowe głównym problemem dla ubezpieczycieli w 2024 r.

W dniu 5 lutego 2024 r. Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych (EIOPA) opublikował...

Kontrole sektorowe UODO w 2024 r.

W dniu 12 lutego 2024 r. Urząd Ochrony Danych Osobowych przyjął plan kontroli sektorowych na 2024 rok. Plan ten pr...

Wynagrodzenie celebryty za współpracę nie zalicza się do kosztów

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z dnia 8 stycznia 2024 r. (sygn...