bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
KE opracowała plan ujednolicenia rynku usług finansowych w UE

KE opracowała plan ujednolicenia rynku usług finansowych w UE

Dodano: 2017-03-24
Publikator: Komisja Europejska

Komisja Europejska przedstawiła plan, który ma na celu zapewnienie obywatelom UE większy wybór usług finansowych i lepszy dostęp do nich na terenie całej UE. Jego podstawą jest technologia. Zdaniem KE, innowacyjne usługi online mogą zapewnić większe zintegrowanie rynku usług finansowych.

Plan ma na celu pokonanie barier między krajami. Obecnie jedynie 7 proc. konsumentów nabywa usługi finansowe w innym państwie członkowskim UE. Według Komisji, wszyscy konsumenci powinni mieć możliwość swobodnego wyboru spośród asortymentu usług finansowych dostępnych w całej Unii i podjęcia najkorzystniejszej dla siebie decyzji ze świadomością, że są dobrze chronieni. To, czy usługodawca jest z kraju, czy z zagranicy, nie powinno mieć znaczenia na prawdziwym jednolitym rynku. Również podmioty świadczące usługi finansowe powinny mieć możliwość korzystania w pełni z całego rynku UE. Zdaniem KE, przyczyni się to do pobudzenia konkurencji oraz zwiększenia możliwości wyboru, dzięki czemu europejscy konsumenci będą mogli skorzystać z niższych cen i lepszej jakości usług, takich jak konto bankowe, ubezpieczenie samochodu czy przelewy pieniężne, niezależnie od miejsca, w którym dokonują transakcji.

Artykuły powiązane

Kontrole sektorowe UODO w 2024 r.

W dniu 12 lutego 2024 r. Urząd Ochrony Danych Osobowych przyjął plan kontroli sektorowych na 2024 rok. Plan ten pr...

Wynagrodzenie celebryty za współpracę nie zalicza się do kosztów

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z dnia 8 stycznia 2024 r. (sygn...

Fałszywy profil ZUS zachęca do inwestycji gwarantującej emeryturę w wieku 50 lat. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed oszustami!

Podstępny profil namawia do inwestycji, obiecując pewną emeryturę już po osiągnięciu 50 lat. Według oszustów wystarc...