bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Już ponad 20 mld zł umorzono w TFI

Już ponad 20 mld zł umorzono w TFI

Dodano: 2020-04-15

Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych w kwietniu odnotowują rekordowe kwoty umorzeń. Do tej pory wyniosły one już 20 mld zł, czyli ponad 7 proc. wszystkich aktywów, podaje Puls Biznesu.

Nominalnie najwięcej wypłacali klienci:

  • Pekao TFI: 4,1 mld zł; 19% aktywów
  • Santander TFI: 4,06 mld zł; 24% aktywów
  • PKO TFI: 3,31 mld zł; 10,2% aktywów
  • Generali Investment TFI: 2,61 mld zł; 19% aktywów

Zwiększona skala umorzeń jest ściśle związana z wybuchem epidemii. Najbardziej straciły spółki, które obsługują klientów indywidualnych. Potwierdzają to m.in. przedstawiciele Santandera i PKO TFI.

– Ze względu na specyfikę naszych największych funduszy detalicznych największe przepływy generują klienci indywidualni. Podobnie jak w przypadku innych produktów finansowych część klientów w marcu zdecydowała się zamienić swoje oszczędności i inwestycje na gotówkę. My największy ruch obserwowaliśmy na funduszach dłużnych, które część klientów traktuje jako rodzaj skarbonki – w zależności od swojej sytuacji wpłaca i wypłaca pieniądze. Niemniej oczywiście decyzje o zwiększaniu rezerw gotówkowych – przez choćby czasową wypłatę pieniędzy z funduszy – podejmowały także firmy – mówi Łukasz Kwiecień, wiceprezes PKO TFI.

– W Santander TFI umorzeń dokonywały przede wszystkim osoby fizyczne – wtóruje mu Katarzyna Golińska, dyrektor zespołu marketingu i komunikacji Santander TFI.

– Klienci najczęściej sięgają po fundusze dłużne krótkoterminowe. Fundusze te są też wybierane przez inwestorów, którzy akceptują jedynie niewielki poziom ryzyka inwestycyjnego, a więc w obecnej sytuacji znaleźli się oni pod presją wydarzeń. W sytuacji tak dużej niepewności, jaka miała miejsce, część z nich preferowała materialny wymiar pieniądza, czyli gotówkę. Nie dziwi więc to, że wielu z nich spieniężyło swoje inwestycje, by trzymać pieniądze na rachunku lub w domu – twierdzi Jacek Janiuk, prezes Pekao TFI.

Artykuły powiązane

Wystarczy odpowiedni tytuł przelewu, aby wybrać konkretną formę opodatkowania.

Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) orzekł, że terminowo wpłacona zaliczka oraz odpowiednio opisany przelew mogą być uzna...

Europejski Parlament przyjął zmiany w dyrektywie Solvency II

23 kwietnia 2023 roku, podczas posiedzenia plenarnego, Parlament Europejski przyjął zmiany w dyrektywie Solvency II. P...

Sąd Najwyższy oddalił argumenty Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie dotyczącej zadośćuczynienia.

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego odrzuciła skargę Rzecznika Praw Obywatelskich w spr...