bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Analizy i raporty
Jaka jest dojrzałość finansowa Polaków?

Jaka jest dojrzałość finansowa Polaków?

Dodano: 2017-05-16

Posiadanie dzieci mobilizuje do oszczędzania i ubezpieczania się. Takie wnioski płyną z badania „Dojrzałość finansowa Polaków 2017” zrealizowanego przez GfK Polonia na zlecenie Nationale-Nederlanden.

Wśród uczestników badania odkładanie na emeryturę zadeklarowało 43 proc. respondentów, przy czym odsetek oszczędzających rośnie wraz z wiekiem. Aż dwie trzecie osób w wieku 45-50 lat odpowiedziało, że oszczędza na emeryturę. A w grupie wiekowej 25-29 lat na ten cel przeznacza środki o połowę mniej osób.

Kolejny temat podjęty w badaniu dotyczył ubezpieczania. Najczęstszą formą ubezpieczenia wśród respondentów jest ubezpieczenie grupowe. Posiada je 48 proc. badanych. Indywidualną polisę na życie ma 26 proc. osób w wieku między 20 a 50 rokiem życia. Równie wysoką popularnością cieszą się Otwarte Fundusze Emerytalne i ubezpieczenia OC p.p.m.

– Posiadanie rodziny wiąże się często z podjęciem decyzji o wykupieniu ubezpieczenia. Wśród osób, które nie mają dzieci, jedynie 18 proc. zakupiło indywidualne ubezpieczenie na życie, podczas gdy wśród rodziców jest to już ponad jedna trzecia badanych – komentuje wyniki Michał Nestorowicz, dyrektor ds. Badań i Analiz w Nationale-Nederlanden.

Artykuły powiązane

Kontrole sektorowe UODO w 2024 r.

W dniu 12 lutego 2024 r. Urząd Ochrony Danych Osobowych przyjął plan kontroli sektorowych na 2024 rok. Plan ten pr...

Wynagrodzenie celebryty za współpracę nie zalicza się do kosztów

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z dnia 8 stycznia 2024 r. (sygn...

Fałszywy profil ZUS zachęca do inwestycji gwarantującej emeryturę w wieku 50 lat. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed oszustami!

Podstępny profil namawia do inwestycji, obiecując pewną emeryturę już po osiągnięciu 50 lat. Według oszustów wystarc...