bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Co nowego?
Jak zacząć oszczędzać?

Jak zacząć oszczędzać?

Dodano: 2016-09-20

Eksperci już od dawna podnoszą, że Polacy są niechętni do kształtowania w sobie nawyku oszczędzania. Mówi się, że ciągle więcej niż 40% mieszkańców Polski nie odkłada pieniędzy, z czego dotyczy to głównie osób w wieku 50+. Najlepiej z oszczędzaniem radzą sobie młodzi znajdujący się w przedziale wiekowym 21-35 lat. W związku z tym, portal infowire.pl zamieścił komentarz Karoliny Oleksa, psychologa, trenera i wykładowczyni w Wyższej Szkole Bankowości w Poznaniu, w którym podpowiada, jak efektywnie zacząć oszczędzać.

Specjalistka podkreśla, że jedną z najważniejszym przyczyn braku oszczędzania wśród Polaków jest brak edukacji finansowej prowadzonej od najmłodszych lat, przez co tego typu postawa musi zostać wykształtowana w dorosłym życiu.

Zdaniem ekspertki, najlepszym sposobem na naukę oszczędzania jest metoda małych kroków. Według niej, najpierw należy ograniczać zbędne wydatki, przyjemności w niewielkim stopniu, a nie od razu całkowicie z nich rezygnować. Wykreślenie pewnych przyjemności z naszego codziennego życia może zakończyć się tym, że po dwóch tygodniach wyrzeczeń na nowo powrócimy do tego samego zbędnego wydatku.

Warto też przed rozpoczęciem oszczędzania dokonać analizy budżetu domowego, aby przekonać się, jakie sumy pieniędzy są przeznaczane na poszczególne kategorie wydatków. W ten sposób osoby, chcące wdrożyć plan oszczędnościowy, dowiedzą, gdzie niepotrzebnie lokują najwięcej pieniędzy, np. może okazać się, że zamiast 5 rodzinnych seansów w kinie można zorganizować 4 wyjścia lub wybrać kino studyjne, w którym są zazwyczaj tańsze bilety.

Karolina Oleksa podaje także, że zaoszczędzone pieniądze powinny być od razu lokowane na koncie oszczędnościowym, w przeciwnym razie mogą one w sposób niezaplanowany zostać wydane na bieżące potrzeby.    

Artykuły powiązane

W 2023 r. ubezpieczono obroty handlowe o wartości aż 911 mld zł

Polska Izba Ubezpieczeń w dniu 8 kwietnia 2024 r. opublikowała informację zgodnie, z którą w 2023 roku ubezpieczyciele o...

Bezpiecznie zaplanuj majówkę 2024!

Korzystając z jednodniowego urlopu, możesz cieszyć się pięciodniowym wolnym od środy. Tylko czwartek, 2 maja, to dzień r...

Czy pracodawcy muszą usuwać CV kandydatów od razu po rekrutacji? Wyrok NSA

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 20 lutego 2024 r. (sygn. akt III OSK 2700/22) orzekł, że pracodawcy mogą pr...