bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Jak skończyła się „kariera” oszusta ubezpieczeniowego?

Jak skończyła się „kariera” oszusta ubezpieczeniowego?

Dodano: 2022-12-13

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zatrzymali mieszkańca Bytomia, który powodował kolizje drogowe, a tym samym wyłudzał odszkodowania.

Policjanci Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Katowicach zwrócili uwagę na mężczyznę, który przez ostatnie lata uczestniczył w wielu zdarzeniach drogowych, a w każdym z nich był poszkodowanym.

Jak się okazało, 40-latek rozpoczął swoją przestępczą działalność w 2017 r. Sposób, w jaki prowokował zdarzenia drogowe, za każdym razem był podobny. Mężczyzna wybierał drogi dwupasmowe i obserwował, czy ktoś jadący przed nim nie zamierza zmienić pasa ruchu. Wybierał miejsca, które nie były objęte monitoringiem. Kiedy widział, że inny kierowca włącza kierunkowskaz i zmienia pas, przyspieszał, uderzając w jego samochód. Ponadto prowokował zdarzenia na rondach. 

Okoliczności zdarzeń, miejsce oraz brak monitoringu powodowały, że zatrzymany był uznawany za poszkodowanego. Manipulacje, które stosował, wywołując w uczestnikach kolizji zdenerwowanie sprawiały, że przyjmowali proponowane im mandaty. W taki oto sposób ofiary oszusta stawały się sprawcami zdarzeń na drodze. Dopiero analiza okoliczności wszystkich zdarzeń, w jakich uczestniczył mężczyzna, pozwoliła śledczym odkryć przestępcze działanie mężczyzny. Suma odszkodowań od firm ubezpieczeniowych za spowodowanie kilkunastu zdarzeń drogowych wyniosła ponad 140 tys. zł.

Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia w tej sprawie. 40-latkowi grozi kara do 5 lat więzienia.

Artykuły powiązane

Czy pracodawcy muszą usuwać CV kandydatów od razu po rekrutacji? Wyrok NSA

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 20 lutego 2024 r. (sygn. akt III OSK 2700/22) orzekł, że pracodawcy mogą pr...

Sąd cywilny jest związany decyzją KNF

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 8 marca 2024 r. (sygn. akt II CSKP 1915/22) orzekł, że sąd powszechny nie ma prawa inge...

Europa, a sztuczna inteligencja

W obronie własnego języka Portale informacyjne donoszą, że kraje od Hiszpanii po Rumunię stawiają c...