bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Hakerzy na Linkedin

Hakerzy na Linkedin

Dodano: 2022-06-07

Wzrasta liczba ataków, które wykorzystują platformy stworzone do kontaktów zawodowo-biznesowych.

Poszukujący zatrudnienia coraz częściej padają ofiarami hakerów, zwłaszcza za pośrednictwem platform typu Linkedin. Narażeni na niebezpieczeństwo są przede wszystkim ci, którzy chcą jak najszybciej znaleźć pracę marzeń.

Niektórzy oszuści osiągają swój cel dzięki wykorzystaniu prostych sztuczek. Proszą o podanie danych osobowych w zamian za rozmowę o pracę. Hakerzy również bardzo często wysyłają na skrzynki e-mail powiadomienia, których celem jest skłonienie ofiary do zalogowania się na konto i weryfikacja osób wyświetlających profil. Ostatnie może wiązać się z korzystną okazją do zmiany pracy.

Celem takiego rodzaju wiadomości jest kradzież danych bądź zainstalowanie złośliwego oprogramowania. Po kliknięciu w link umieszczony w takiej wiadomości najprawdopodobniej nastąpi przekierowanie na fałszywą stronę przypominającą Linkedin. Wówczas pojawia się prośba o podanie danych do logowania, które mogą być także danymi dającymi dostęp do innych usług, jeśli używamy jednakowych loginów i haseł.

Innym jeszcze sposobem kradzieży omawianych danych jest oferowanie pracy będącej w zasięgu ręki. Oferty pojawiają się w odpowiedzi na bezpośrednią wiadomość, której twórcą jest fałszywy headhunter. W praktyce wygląda to tak, że ofiara ataku otrzymuje bardzo przekonującą wiadomość o treści takiej, że spełnia wszystkie wymagania firmy oferującej atrakcyjne wynagrodzenie. Jednak, aby otrzymać pracę, musi wpłacić zaliczkę na wstępne przeszkolenie lub podać swoje dane osobowe.

Warto zatem każdorazowo zweryfikować czy firma, do której aplikujemy, istnieje. Dodatkowo należy mieć na uwadze to, że pracodawca nie oferuje pieniędzy przy pierwszym kontakcie. Nie prosi także o podanie danych bankowych.

Artykuły powiązane

Samo naruszenie RODO nie uprawnia do żądania odszkodowania, musi istnieć nawet nieistotna szkoda

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z dnia 4 maja 2023 r. (sygn. akt C 300/21) orzekł, że aby móc doma...

#2 Nastrój się na prawo – QuoVadisBancassurance? Część 1

Dokąd zmierza rynek bancassurance? Na to pytanie postaram się odpowiedzieć w tej i kolejnych publikacjach oraz w se...

Po kilku miesiącach wracamy z naszym nowym portalem

Po wielu miesiącach prac nad nową odsłoną portalu BeInsured (niestety informatycy nas pokonali i z kilku tygodni zrob...

    Zadaj Pytanie