bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Analizy i raporty
GUS: kwietniu inflacja CPI w Polsce wyniosła 0,3% mdm i -1,1% rdr

GUS: kwietniu inflacja CPI w Polsce wyniosła 0,3% mdm i -1,1% rdr

Dodano: 2016-05-13

Główny Urząd Statystyczny poinformował, iż w kwietniu inflacja CPI w Polsce wyniosła 0,3% mdm i -1,1% rdr. Tym samym potwierdził, wcześniejsze prognozy. Deflacja cenowa utrzymuje się w Polsce od lipca 2014 r. (22 miesiące). Głównie, jest to wynikiem tańszych paliw, które w kwietniu odnotowały rekordowy spadek ceny o 12,3% mniej niż w roku poprzednim i energii (prąd, gaz), które spadły o 3,3% rdr, odzież i obuwie o 3,9% rdr, a stawki za łączność spadły o 1,6% rdr. Według GUS-u, tańsze niż w ubiegłym roku były: rekreacja i kultura o 2,9%, a koszt „wyposażenie i prowadzenia gospodarstwa domowego” spadł o 0,2% rdr.

W stosunku do ubiegłego roku, podrożała jedynie żywność o 0,7%, zdrowie o 0,1%, edukacja o 0,8%, restauracje i hotele o 1,2% oraz inne towary i usługi o 0,9%.

William Jackson, starszy ekonomista w Capital Economics, uważa, iż statystyki te są wykreowane i wynikają ze sposobu obliczania indeksu CPI. Zaznacza, że jedynie w przypadku raportu przygotowanego przez GUS widać tak znaczące różnice z publikowanym przez Eurostat indeksem HICP.

Artykuły powiązane

Kontrole sektorowe UODO w 2024 r.

W dniu 12 lutego 2024 r. Urząd Ochrony Danych Osobowych przyjął plan kontroli sektorowych na 2024 rok. Plan ten pr...

Wynagrodzenie celebryty za współpracę nie zalicza się do kosztów

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z dnia 8 stycznia 2024 r. (sygn...

Fałszywy profil ZUS zachęca do inwestycji gwarantującej emeryturę w wieku 50 lat. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed oszustami!

Podstępny profil namawia do inwestycji, obiecując pewną emeryturę już po osiągnięciu 50 lat. Według oszustów wystarc...