bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Analizy i raporty
GUS: kwietniu inflacja CPI w Polsce wyniosła 0,3% mdm i -1,1% rdr

GUS: kwietniu inflacja CPI w Polsce wyniosła 0,3% mdm i -1,1% rdr

Dodano: 2016-05-13

Główny Urząd Statystyczny poinformował, iż w kwietniu inflacja CPI w Polsce wyniosła 0,3% mdm i -1,1% rdr. Tym samym potwierdził, wcześniejsze prognozy. Deflacja cenowa utrzymuje się w Polsce od lipca 2014 r. (22 miesiące). Głównie, jest to wynikiem tańszych paliw, które w kwietniu odnotowały rekordowy spadek ceny o 12,3% mniej niż w roku poprzednim i energii (prąd, gaz), które spadły o 3,3% rdr, odzież i obuwie o 3,9% rdr, a stawki za łączność spadły o 1,6% rdr. Według GUS-u, tańsze niż w ubiegłym roku były: rekreacja i kultura o 2,9%, a koszt „wyposażenie i prowadzenia gospodarstwa domowego” spadł o 0,2% rdr.

W stosunku do ubiegłego roku, podrożała jedynie żywność o 0,7%, zdrowie o 0,1%, edukacja o 0,8%, restauracje i hotele o 1,2% oraz inne towary i usługi o 0,9%.

William Jackson, starszy ekonomista w Capital Economics, uważa, iż statystyki te są wykreowane i wynikają ze sposobu obliczania indeksu CPI. Zaznacza, że jedynie w przypadku raportu przygotowanego przez GUS widać tak znaczące różnice z publikowanym przez Eurostat indeksem HICP.

Artykuły powiązane

Wystarczy odpowiedni tytuł przelewu, aby wybrać konkretną formę opodatkowania.

Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) orzekł, że terminowo wpłacona zaliczka oraz odpowiednio opisany przelew mogą być uzna...

Europejski Parlament przyjął zmiany w dyrektywie Solvency II

23 kwietnia 2023 roku, podczas posiedzenia plenarnego, Parlament Europejski przyjął zmiany w dyrektywie Solvency II. P...

Sąd Najwyższy oddalił argumenty Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie dotyczącej zadośćuczynienia.

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego odrzuciła skargę Rzecznika Praw Obywatelskich w spr...