bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
KNF/UOKIK
Glapiński chce włączyć KNF do struktur NBP

Glapiński chce włączyć KNF do struktur NBP

Dodano: 2016-05-31

Podczas ostatniego posiedzenia sejmowej Komisji Finansów Publicznych, które odbyło się w dniu 27 maja 2016 r., uczestniczył Adam Glapiński, przyszły prezes NBP. W trakcie spotkania dyskutowano m. in. o przyszłości Komisji Nadzoru Finansowego.

Zdaniem Glapińskiego, KNF powinna zostać włączona w struktury banku centralnego. Argumentował to wzrostem znaczenia i odpowiedzialności przypisywanym instytucji NBP.

– Z mojego punktu widzenia, jeśli ta odpowiedzialność NBP (red.) ma być pełna, to wydaje mi się, że bank powinien więcej wiedzieć o tym, co się w systemie bankowym dzieje. W tej chwili jest tak, że to wyjęcie nadzoru bankowego z banku centralnego i uczynienie z tego oddzielnej komisji nadzoru stworzyło sytuację, że informacje są gromadzone w KNF, a pieniądze są gromadzone w NBP. KNF decyduje, a my wypłacamy – mówił w trakcie posiedzenia komisji.

– Osobiście namawiałbym do dyskusji na temat powrotu nadzoru bankowego, nadzoru finansowego do banku centralnego – dodał. Wskazał przy tym, że włączenie KNF w struktury banku centralnego powinno odbyć się w „bardzo prosty, uproszczony sposób, aby nie przeciągnęło się to w jakichś biurokratycznych procedurach”.

-Wszystko wskazuje na to, że w 2-3 lata to nie poziom stóp procentowych będzie przyciągał uwagę, ale restrukturyzacje banków i stabilność sektora bankowego, finansowego –podsumował Glapiński.

Zdaniem posła PiS Maksa Kraczkowskiego, który był współtwórcą ustawy o KNF z 2006 r., „zintegrowany model nadzoru to koncepcja, która się sprawdziła”. Zwraca uwagę, że m.in. dzięki temu polski sektor bankowy bezboleśnie przeszedł przez wybuchy w 2008 r. kryzys. Kraczkowski uważa, że obecnie na nadzór nie należy patrzeć pod kątem sektora bankowego, ubezpieczeniowego czy inwestycyjnego, ale właśnie całościowo.

Artykuły powiązane

Niewłaściwe zachowanie pracodawcy niekoniecznie jest mobbingiem – postanowienie SN

Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 14 lutego 2024 r. (sygn. akt II PSK 11/23) uznał, że poczucie pracownika, że pode...

Leasing od A do Z – przewodnik

Pobierz nasz najnowszy przewodnik - Leasing od A do Z! Kliknij tutaj...

Można żądać odszkodowania za sąsiedztwo lotniska – uchwała SN

Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 12 kwietnia 2024 r. (sygn. akt CZP 56/23) uznał, że właściciel może żądać odszkodowania z...