bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Fuzje i przejęcia w sektorze ubezpieczeniowym

Fuzje i przejęcia w sektorze ubezpieczeniowym

Dodano: 2022-04-11
Publikator: Deloitte

Polska jest najbardziej aktywnym rynkiem w dziedzinie ubezpieczeniowej w Europie Środkowo-Wschodniej jeśli chodzi o fuzje oraz przejęcia.

W 2021 r. liczba fuzji i przejęć, w stosunku do poprzednich lat, spadła. Niezależnie jednak od mniejszej liczby sfinalizowanych transakcji utrzymuje się nadal ich wysoka dynamika.

Ponadto, po dziesięciu latach nieustannego wzrostu, w 2020 r. firmy ubezpieczeniowe musiały pogodzić się ze spadkiem całkowitym dynamiki składek przypisanych o 4 proc. w latach 2019-2020. Segment polis majątkowych zmalał o 2,8 proc., a  dział ubezpieczeń na życie stracił 6,5 proc.

Przywołana tendencja nie dotyczy dynamiki na rynku fuzji i przejęć, ponieważ tu pozostała praktycznie niezmienna. Międzynarodowe grupy np. Aviva postanowiły opuścić obszar Europy Środkowo-Wschodniej. Tym samym, brak dużych graczy stał się okazją dla dominujących podmiotów, np. Allianz czy NN do umacniania swojej pozycji. Powyższe poprzez konsolidację rynku.

Warto również przypomnieć, że w latach 2017-2021 największą liczbę transakcji można przypisać do rynku polskiego – 18 umów w zakresie fuzji i przejęć. Wlicza się tu przejęcie Aviva Poland przez Allianz oraz zakup Metlife Polska przez NN. Kolejne w zestawieniu były obszary czeski i węgierski. Tam odnotowano po osiem umów w omawianym charakterze.

Artykuły powiązane

Zmiany w zakresie postępowania wyjaśniającego przed Urzędem Komisji Nadzoru Finansowego

W dniu 29 września 2023 r. wejdzie w życie ustawa z dnia 16 sierpnia 2023 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z zap...

Nowe Rekomendacje KNF dla zakładów ubezpieczeń dotyczące oceny odpowiedniości ubezpieczenia na życie z elementem inwestycyjnym

W dniu 15 września 2023 r. Komisja Nadzoru Finansowego przyjęła jednogłośnie Rekomendacje dla zakładów ubezpieczeń dotyc...

Nowe zagadnienia na egzaminie dla kandydatów na agentów ubezpieczeniowych

W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego Ustawy z dnia 7 lipca 2023 r. o ogólnoeuropejskim in...