bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
KNF/UOKIK
Fundusz Wsparcia Kredytobiorców

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców

Dodano: 2022-08-19
Publikator: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

UOKiK przygotował kalkulator finansowy. Dzięki niemu można sprawdzić orientacyjną wysokość raty kredytu w sytuacji wzrostu stóp procentowych oraz środki, które zostały zaoszczędzone dzięki nadpłacie. Obecnie istnieje także możliwość skorzystania z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.

Jeśli znalazłeś się w trudnej sytuacji finansowej i musisz spłacać raty kredytu mieszkaniowego bądź sprzedałeś nieruchomość objętą kredytem, ale nie został on spłacony w całości, wówczas istnieje możliwość skorzystania z FWK. Kalkulator finansowy pomoże wstępnie sprawdzić czy przysługuje Ci prawo do skorzystania z pomocy.

Ze środków FWK udzielane jest zwrotne wsparcie finansowe, zwrotna pożyczka na pokrycie rat kredytu (nawet do dwóch tys. zł wsparcia miesięcznie, przez okres trzech lat) lub zwrotna pożyczka na pokrycie pozostałej po sprzedaży kredytowanej nieruchomości części zadłużenia (maksymalnie 72 tys. zł). W ramach FWK można ubiegać się również o promesę (przyrzeczenie udzielenia pożyczki na spłatę zadłużenia) po zawarciu przedwstępnej umowy sprzedaży kredytowanego domu lub mieszkania. 

Wniosek o udzielenie pomocy z FWK należy złożyć bezpośrednio w banku, który udzielił kredytu mieszkaniowego.  Pomocy indywidualnej w sprawach kredytu udziela Rzecznik Finansowy, a w przypadku wątpliwości dotyczących możliwości skorzystania z Funduszu – Bank Gospodarstwa Krajowego.

Artykuły powiązane

Sąd Najwyższy oddalił argumenty Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie dotyczącej zadośćuczynienia.

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego odrzuciła skargę Rzecznika Praw Obywatelskich w spr...

Jak wyglądała sytuacja w ubezpieczeniach w 2023?

Polska Izba Ubezpieczeń opublikowała raport „Ubezpieczenia w liczbach w 2023”. W ubiegłym roku ubezpieczyciele wypłac...

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne ma już niemal 5 mln Polaków

Polska Izba Ubezpieczeń poinformowała, że liczba osób objętych prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym nieustannie rośnie i...