bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Co nowego?
Ford zapowiada sprzedaż w pełni autonomicznego pojazdu w ciągu 5 lat

Ford zapowiada sprzedaż w pełni autonomicznego pojazdu w ciągu 5 lat

Dodano: 2016-08-23

Koncern motoryzacyjny Ford zapowiedział, że do 2021 r. wprowadzi do sprzedaży w pełni autonomiczny pojazd – bez pedałów i kierownicy. Auto najpierw ma być dystrybuowane do firm zajmujących się transportem osób, a następnie będzie dostępne na rynku B2C.

Ambicje Forda odpowiadają planom Google, który projektuje od podstaw całkowicie autonomiczny samochód. „Porzuciliśmy strategię małych kroków, zakładającą wprowadzanie systemów wspomagających kierowcę i postanowiliśmy wykonać pełen przeskok” – tłumaczył przedstawiciel Forda Raj Nair w kalifornijskim kampusie firmy w Palo Alto podczas prezentacji strategii firmy. „Przemysł motoryzacyjny jest w okresie przejściowym, tak samo jak nasza firma” – mówił Dyrektor Generalny Forda Mark Fields.

Podobne zapowiedzi padły wcześniej ze strony innych producentów z branży motoryzacyjnej. BMW, Intel i Mobileye chcą także wprowadzić samochody autonomiczne w przeciągu 5 lat. Z tym, że w ich projektach zakłada się zamontowanie kierownicy.

Również Ford nie rezygnuje z technologii automatyzacji klasycznych modeli samochodów. Koncern chce w dalszym ciągu pracować nad udogodnieniami takimi jak systemy automatycznego hamowania czy ostrzegania o opuszczeniu pasa ruchu.

Nair podkreślił jednak, że półautonomiczne pojazdy mogą stanowić zagrożenie. Wskazywał, że w systemach, które bazują na częściowym zastąpieniu kierowcy w trakcie prowadzenia pojazdu, istotne jest utrzymanie przez podróżujących pełnej koncentracji podczas sterowania komputerowego i przejęcie kontroli nad pojazdem w sytuacji zagrożenia.

W związku z zapowiedzianą premierą pojazdu autonomicznego Forda, podwojona zostanie liczba pracowników w centrum rozwojowym w Palo Alto do 300 osób.

Artykuły powiązane

Sąd Najwyższy oddalił argumenty Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie dotyczącej zadośćuczynienia.

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego odrzuciła skargę Rzecznika Praw Obywatelskich w spr...

Jak wyglądała sytuacja w ubezpieczeniach w 2023?

Polska Izba Ubezpieczeń opublikowała raport „Ubezpieczenia w liczbach w 2023”. W ubiegłym roku ubezpieczyciele wypłac...

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne ma już niemal 5 mln Polaków

Polska Izba Ubezpieczeń poinformowała, że liczba osób objętych prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym nieustannie rośnie i...