bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Europ Assistance, rynek finansowy i COVID-19

Europ Assistance, rynek finansowy i COVID-19

Dodano: 2020-03-26

Red. beinsured poprosiła przedstawicieli instytucji z sektora finansowego o podzielenie się pomysłami i przemyśleniami, jak ich firma radzi sobie w tym trudnym czasie epidemii oraz jakie przewidują skutki pandemii w zakresie funkcjonowania przedsiębiorstw i rynku finansowego w Polsce.

Wierzymy, że prezentowane pomysły i spostrzeżenia mogą stać się inspiracją dla innych, a stąd już krótka droga do znalezienia najlepszych rozwiązań. W kolejny już wydaniu wypowiedzi udzielił Ryszard Grzelak, prezes Europ Assistance Polska.

  • Jakie procedury i wewnętrzne rozwiązania wdrożyło Europ Assistance w związku z ogłoszonym w Polsce stanem zagrożenia epidemiologicznego?

W związku z pandemią koronawirusa, która nas wszystkich postawiła w stan najwyższej gotowości, wdrożyliśmy w naszej organizacji szereg działań i procedur dla zapewnienia ciągłości działalności biznesowej, przy jednoczesnym zapewnieniu maksymalnego poziomu komfortu, pomocy i bezpieczeństwa zarówno dla naszych klientów, jak i pracowników. W dużej mierze rozwiązania te opierają się na pracy w trybie zdalnym, która oprócz zapewnienia pełnej zdolności obsługi klientów, gwarantuje rozproszenie pracowników i ich bezpieczeństwo.

Ponadto, wdrożyliśmy dodatkowe procedury minimalizujące zagrożenia dla naszych pracowników i klientów, w tym: ograniczenia podróży biznesowych i spotkań służbowych, czy odwołanie wewnętrznych konferencji i innych spotkań. W ramach naszej podstawowej działalności, szczególnie w programach medycznych i podróżnych przeprowadzamy specjalną weryfikację pod kątem podejrzenia zakażenia koronowirusem. Zwiększyliśmy również nasze możliwości w kwestii organizacji wideokonsultacji z lekarzem. W tym momencie jest to najprostsza i najlepsza forma uzyskania pomocy. Z dużą uwagą obserwujemy rozwój sytuacji i będziemy wdrażać kolejne, proporcjonalne do sytuacji rozwiązania, jeżeli zajdzie taka potrzeba.

  • Jak pandemia wpłynie na rynek finansowy w Polsce?

Na pewno znacząco i wielowymiarowo, ale jednego pewnego scenariusza nie zna dzisiaj nikt. Oprócz medycznych aspektów wpływających bezpośrednio na sytuację w Polsce jesteśmy częścią gospodarki EU i globalnej, a w innych krajach, również sąsiednich są różne dynamiki pandemii. Nawet jeśli za 2-3 miesiące sytuacja medyczna będzie znormalizowana na całym świecie, czego sobie wszyscy bardzo życzymy, to skutki ekonomiczne i „psychologiczne” pozostaną z nami na dłużej. Pozytywnym efektem ubocznym będzie znaczące przyspieszenie zmian technologicznych umożliwiających nam wszystkim bardziej komfortowe funkcjonowanie w czasach kryzysów epidemiologicznych i dotyczy to wszystkich branż. Europ Assistance jest już teraz w czołówce tych zmian, ale będziemy również przyspieszać ten proces.

  • Jakie zmiany w funkcjonowaniu przedsiębiorstw może wywołać aktualna sytuacja?

Z pewnością sytuacja ta jest przyspieszonym kursem działania w kryzysie. Jeżeli większości firm wydawało się, że są dobrze przygotowane na różnego rodzaju sytuacje kryzysowe, to koronawirus, zaskoczył chyba nas wszystkich. W tym momencie mamy niepowtarzalną szansę, wyciągnąć wiele wartościowych i pouczających wniosków dotyczących funkcjonowania naszych organizacji. Sytuacja ta daje nam możliwość na wprowadzenie zmian, które poprawią funkcjonowanie każdego przedsiębiorstwa, odsłania bowiem nasze słabe punkty. To jednak dobra lekcja, bo prawdopodobnie w normalnych okolicznościach moglibyśmy latami dochodzić to wniosków, które teraz jesteśmy w stanie wyciągnąć w ekspresowym tempie. Z pewnością rok ten będzie trudny dla większości firm, ale jeżeli dobrze odrobimy tę lekcję, wyjdziemy z tego kryzysu obronną ręką.

Artykuły powiązane

Sąd Najwyższy oddalił argumenty Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie dotyczącej zadośćuczynienia.

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego odrzuciła skargę Rzecznika Praw Obywatelskich w spr...

Jak wyglądała sytuacja w ubezpieczeniach w 2023?

Polska Izba Ubezpieczeń opublikowała raport „Ubezpieczenia w liczbach w 2023”. W ubiegłym roku ubezpieczyciele wypłac...

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne ma już niemal 5 mln Polaków

Polska Izba Ubezpieczeń poinformowała, że liczba osób objętych prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym nieustannie rośnie i...