bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Dopłaty do ubezpieczeń rolniczych będą ponownie uruchomione

Dopłaty do ubezpieczeń rolniczych będą ponownie uruchomione

Dodano: 2016-10-20

W dniu 18 października odbyło się posiedzenie sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W trakcie spotkania politycy poruszyli także temat dopłat do obowiązkowych ubezpieczeń grupowych. Zapewnili, że dopłaty ponownie ruszą.  

Jak informowała w zeszłym tygodniu Concordia, dopłaty państwowe w sezonie jesiennym szybko się wyczerpują (więcej: Kończą się państwowe dopłaty do ubezpieczeń upraw). W trakcie ostatniego posiedzenia Komisji uczestniczyli w nim rolnicy z woj. kujawsko – pomorskiego. Skarżyli się na zeszłoroczne straty spowodowane przymrozkami i suszą. Pytali się także o możliwość ubiegania się o otrzymanie dopłaty do ubezpieczeń.

W odpowiedzi na niepokoje rolników Jacek Bogucki, wiceminister rolnictwa obecny na posiedzeniu, gwarantował, że dopłaty zostaną wznowione. – Proces ubezpieczeń ruszy ponownie – potwierdził Bogucki. – Firmy rzeczywiście dopiero w ostatnim czasie sygnalizowały brak środków. Znaleźliśmy rozwiązanie, żeby wznowić ubezpieczenia. Nie chciałbym, żeby którykolwiek rolnik, mimo, że na 2016 rok pieniędzy było więcej niż w ubiegłym, został nieubezpieczony, jeśli ubezpieczyć się chce – mówił. 

Minister dodał także, że resort próbuje przekonać zakłady ubezpieczeń, z którymi ma podpisane umowy, do dystrybucji ubezpieczeń pakietowych. Ponadto, powiedział, że planowane jest stworzenie państwowego towarzystwa ubezpieczeń, które będzie reprezentowało m.in. interesy rolników. – Inaczej sobie z tym nie poradzimy – wyjaśniał.

– Chcemy od systemu wsparcia, jakie było do tej pory, troszkę odchodzić w kierunku dostępnego dla rolników systemu ubezpieczeń – zapowiedział przedstawiciel resortu rolnictwa. – Dlatego dotację do ubezpieczeń na przyszły rok zwiększyliśmy prawie czterokrotnie.

Artykuły powiązane

Roszczenia informacyjne agenta a upływ terminu przedawnienia roszczenia o zapłatę prowizji

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 26 stycznia 2023 r. (sygn. akt II CSKP 2252/22) oddalił skargi kasacyjne złożone przez obi...

Prawo do zadośćuczynienia dla członków rodziny poszkodowanego niezgodne z Konstytucją?

Od niemal półtora roku, tj. od dnia 19.09.2021 r. w Kodeksie cywilnym obowiązuje przepis art. 4462  KC, stanowiący pods...

Dyrektywa Work-Life Balance

W dniu 9 marca 2023 r. Sejm uchwalił projekt nowelizacji Kodeksu pracy w zakresie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i...