bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
DOKUMENTY ZASTRZEŻONE i „Cyberbezpieczny Portfel”

DOKUMENTY ZASTRZEŻONE i „Cyberbezpieczny Portfel”

Dodano: 2022-07-29
Publikator: Związek Banków Polskich

Związek Banków Polskich przedstawia na swojej stronie kilka raportów. Oto niektóre z nich.

DOKUMENTY ZASTRZEŻONE – 50. Raport o dokumentach infoDOK

W II kwartale 2022 r. liczba zablokowanych prób wyłudzeń kredytów wyniosła 1,8 tys. Ich łączna kwota została oszacowana na 54,4 mln zł. W tym samym okresie Polacy zgłosili do Systemu DOKUMNETY ZASTRZEŻONE ponad 37 tys. utraconych dokumentów tożsamości.

Obecnie w bazie międzybankowego Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE widnieją ponad dwa miliony danych o zagubionych lub skradzionych dokumentach tożsamości. Liczba ta nie zmienia jednak ogólnej tendencji spadkowej w liczbie takich incydentów. Warto także wskazać na niewielką liczbę prób wyłudzeń na znaczące kwoty. Przytoczone oznacza kwoty przekraczające milion złotych (trzy przypadki) w omawianym czasie.

Koordynator Kampanii Informacyjnej Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE stwierdził, że od początku publikacji znacząco wzrosła liczba zastrzeganych dokumentów. Spadła natomiast liczba prób wyłudzeń kredytów, a stabilizacji uległy łączne kwoty, jakie próbowano wyłudzić. Jednocześnie koordynator zwrócił uwagę na kwestie, które wciąż wymagają większej rozwagi ze strony obywateli, gdyż – „nadal zdarzają się niestety elementarne błędy i bardzo niebezpieczne zachowania”. Jako przykład można wskazać sytuację dotyczącą kradzieży portfela z kartą płatniczą. Do karty użytkownik przyczepił kartkę z numerem PIN.

Raport Cyberbezpieczny Portfel 2022

Opublikowany przez Warszawski Instytut Bankowości oraz Związek Banków Polskich raport „Cyberbezpieczny Portfel” wskazuje, że dużym zaufaniem Polaków w cyberprzestrzeni cieszą się banki. Widoczna jest także coraz większa świadomość Polaków w zakresie cyberbezpieczeństwa, ale wyzwaniem pozostaje ochrona przed dezinformacją. Od lat banki w Polsce postrzegane były jako liderzy w tym pierwszym obszarze. Raport wskazuje, że 55 proc. badanych uważa, iż stosują one najwyższe standardy i czują się względnie spokojni o bezpieczeństwo swoich oszczędności. Ponadto dane odzwierciedliły widoczną tendencję wzrostową w korzystaniu z usług bankowych i załatwianiu spraw urzędowych przez internet.

Artykuły powiązane

Sąd Najwyższy oddalił argumenty Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie dotyczącej zadośćuczynienia.

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego odrzuciła skargę Rzecznika Praw Obywatelskich w spr...

Jak wyglądała sytuacja w ubezpieczeniach w 2023?

Polska Izba Ubezpieczeń opublikowała raport „Ubezpieczenia w liczbach w 2023”. W ubiegłym roku ubezpieczyciele wypłac...

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne ma już niemal 5 mln Polaków

Polska Izba Ubezpieczeń poinformowała, że liczba osób objętych prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym nieustannie rośnie i...