bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Do czego zimą przyda się polisa OC?

Do czego zimą przyda się polisa OC?

Dodano: 2016-11-09

Poślizgnięcie pieszego na nieodśnieżonym chodniku, uszkodzenie zaparkowanego auta przez spadający z dachu sopel, upadek na pokrytych lodem schodach to typowe zimowe szkody związane z zaniedbaniem obowiązków przez właścicieli i zarządców nieruchomości. W takich przypadkach przydaje się polisa OC.

Właściciele posesji mają szereg obowiązków związanych z nieruchomościami. Należy do nich obowiązek sprzątania chodników wzdłuż swoich działek, w tym uprzątnięcie śniegu i lodu. Obowiązek ten wynika z art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jedn. DzU z 2005 r. nr 236, poz. 2008 ze zm.). Właściciel posesji musi zadbać o oczyszczanie chodnika tylko wówczas, gdy przylega on bezpośrednio do jego działki. Nie musi tego robić, jeśli chodnik jest odgrodzony trawnikiem czy pasem zieleni. Podobnie jest wtedy, gdy na chodniku zostało dopuszczone płatne parkowanie aut. Uprzątanie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodnika oznacza usunięcie ich na brzeg od strony drogi. Za wywóz odpowiedzialny jest zarządca drogi. Za drogę wewnętrzną również odpowiada podmiot zarządzający nieruchomością.

Artykuły powiązane

Nowa usługa Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego we współpracy z UFG

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny w ramach swojej działalności przy Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym u...

Niewłaściwe zachowanie pracodawcy niekoniecznie jest mobbingiem – postanowienie SN

Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 14 lutego 2024 r. (sygn. akt II PSK 11/23) uznał, że poczucie pracownika, że pode...

Leasing od A do Z – przewodnik

Pobierz nasz najnowszy przewodnik - Leasing od A do Z! Kliknij tutaj...