bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Co nowego?
DGP: Środki zgromadzone w OFE trafią do oszczędzających

DGP: Środki zgromadzone w OFE trafią do oszczędzających

Dodano: 2017-08-22

Dziennik Gazeta Prawna we wtorkowym wydaniu (z dnia 22.08.2017 r.) przedstawił nowe plany rządu w zakresie likwidacji OFE. Jak podano, szefowie Ministerstwa Rozwoju i Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej doszli do porozumienia w zakresie planowanych zmian w systemie emerytalnym.

Według doniesień dziennika, minister Rafalska zgodziła się na propozycję resortu rozwoju w zakresie podziału środków zgromadzonych w Otwartych Funduszach Emerytalnych. Obejmują one przeniesienie 25% środków do Funduszu Rezerwy Demograficznej, natomiast pozostałe 75% trafi do instytucji finansowych, a nie jak wcześniej proponowano na subkonto w ZUS. Ostatnie zmiany w założeniach reformy zakładają, że członkowie OFE będą mogli sami zadecydować, gdzie trafią ich oszczędności oraz w jaki sposób zostaną zainwestowane.

Ponadto, z budżetu Funduszu Pracy zostaną wygospodarowane środki na zachęty finansowe do oszczędzania w ramach pracowniczych planów kapitałowych. Szacuje się, że na ten cel będzie potrzebne ok. 4,5 mld zł. Suma ta będzie pokrywała tzw. opłaty powitalne i opłaty roczne. Jej wysokość została oszacowana przy założeniu, że członkami PPK zostaną wszyscy zatrudnieni. A zatem realnie, kwota ta będzie dużo niższa.

Prace nad reformą emerytalną trwają od roku, gdy wicepremier Morawiecki po raz pierwszy zapowiedział likwidację Funduszy. Wciąż nie zostały opublikowane stosowne projekty ustaw. A wszelkie informacje na ten temat stanowią medialne spekulacje bądź pochodzą z wypowiedzi polityków lub urzędników. Stąd wciąż nie jest pewne, kiedy oraz w jaki sposób będzie odbywać się zapowiadana likwidacja OFE.

Artykuły powiązane

Nowa usługa Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego we współpracy z UFG

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny w ramach swojej działalności przy Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym u...

Niewłaściwe zachowanie pracodawcy niekoniecznie jest mobbingiem – postanowienie SN

Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 14 lutego 2024 r. (sygn. akt II PSK 11/23) uznał, że poczucie pracownika, że pode...

Leasing od A do Z – przewodnik

Pobierz nasz najnowszy przewodnik - Leasing od A do Z! Kliknij tutaj...