bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Czy doszło do ataku hakerskiego na komorników? Stanowisko Krajowej Rady Komorniczej

Czy doszło do ataku hakerskiego na komorników? Stanowisko Krajowej Rady Komorniczej

Dodano: 2022-11-03

Od jakiegoś czasu w mediach pojawiają się informacje o „wycieku danych” z portalu licytacyjnego Krajowej Rady Komorniczej (KRK). W odpowiedzi no to samorząd komorniczy zapewnia, że strona internetowa licytacje.komornik.pl jest w pełni bezpieczna. Z całą też pewnością znajdujące się na tej stronie dane osobowe nie trafiły do osób nieuprawnionych.

W ostatni piątek października portal niebezpiecznik.pl ujawnił informację, że „ktoś wysłał komornikom fałszywą wiadomość e-mail i wyłudził od nich hasła do portalu Krajowej Rady Komorniczej”. Przypomnijmy, że jest to miejsce, na którym komornicy publikują obwieszczenia o licytacjach. Strona niebezpiecznik.pl podała, że adresatami fałszywej wiadomości była grupa kilkuset komorników.

KRK w swoim komunikacie zapewnia, że strona, o której mowa jest bezpieczna, a żadne dane osobowe nie trafiły do osób nieuprawnionych. Doszło jednak – w dwóch przypadkach – do nieuprawnionego użycia hasła i podszycia się pod kancelarię komorniczą. Zgodnie z wyjaśnieniami KRK, na stronie licytacje.komornik.pl zamieszczono informację w postaci obwieszczenia o fałszywej licytacji. Celem tego było wyłudzenie od osób trzecich środków finansowych z tytułu wpłat na poczet „rękojmi”. Warto w tym miejscu nadmienić, że dane do logowania zostały wykradzione za pomocą tzw. „ataku phishingowego”. KRK podkreśla, że mając dostęp do tych danych możliwe było wyłącznie zamieszczenie obwieszczenia i w żaden sposób nie pozwalają one na dostęp do danych odnoszących się do innych licytacji.

W związku z powyższym podjęto działania mające na celu zabezpieczenie (zablokowanie) środków wpłaconych na wskazany przez oszustów rachunek bankowy. Zawiadomiono również organy ścigania.

Tekst źródłowy można znaleźć pod adresem: https://www.rp.pl/zawody-prawnicze/art37347411-krajowa-rada-komornicza-reaguje-ws-ataku-hakerskiego-na-kancelarie.

Artykuły powiązane

Nowa usługa Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego we współpracy z UFG

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny w ramach swojej działalności przy Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym u...

Niewłaściwe zachowanie pracodawcy niekoniecznie jest mobbingiem – postanowienie SN

Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 14 lutego 2024 r. (sygn. akt II PSK 11/23) uznał, że poczucie pracownika, że pode...

Leasing od A do Z – przewodnik

Pobierz nasz najnowszy przewodnik - Leasing od A do Z! Kliknij tutaj...