bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Przygody Janusza Momencika
Część 5: Agenta Janusza Momencika przygody niezwykłe

Część 5: Agenta Janusza Momencika przygody niezwykłe

Dodano: 2023-04-28

W poprzednich odcinakach: Agencję Janusza Momencika z Grudziądza odwiedzili nieoczekiwani goście – kontrolerzy z KNF. Asystentka – Katarzyna Milczek, wezwała na pomoc znanego grudziądzkiego prawnika – mecenasa Dudka – przed prawnikiem trudne zadanie… 

– Tak, lista rzeczywiście imponująca – mecenas z uwagą studiował kopię decyzji kontrolnej jaką wręczyła mu asystentka. – I oni zamierzają rzeczywiście to wszystko sprawdzić? 

– Na to wygląda. – Janusz Momencik skomentował zrezygnowany. – A co gorsza, większości tych kwitów w ogóle nie mam. 

– No dobrze popatrzmy… – mecenas raz jeszcze wziął do ręki decyzję i zaczął z uwagą wyliczać. – Organizacja działalności agenta… tak…opis profilu działalności, jakie systemy wykorzystuje…regulacje wewnętrzne o nadzorze nad OFWCA. OFWCA, jaka owca? 

– Mecenasie, tutaj chodzi o moich wszystkich pracowników i współpracowników, którzy w każdym moim biurze sprzedają ubezpieczenia. – Janusz wyjaśniał z lekkim niedowierzaniem.  

– Ach tak, rozumiem, a to Pan ma biuro nie tylko w Grudziądzu? 

– Nie, jeszcze w Bydgoszczy i w Kwidzynie. 

– O, to nieźle Panu się ten biznes ubezpieczeniowy kręci! 

– Panie mecenasie, jak klienci zadowoleni i człowiek uczciwie robotę wykonuje, to mu się firma rozwija, ale chyba nie to teraz najważniejsze – agent był już wyraźnie zniecierpliwiony. 

– Panie Januszu, to powiem jak się sprawy mają. Rozumiem, że większości tych procedur, polityk, czy rejestrów w ogóle Pan nie posiada? 

– No, nie – Momencik przyznał z lekką niepewnością w głosie. 

– Skoro tak, to pytanie, co Panu za to grozi? 

– A bo to ja wiem? Kiedyś czytałem, jakiś przemądrzały mecenas z Warszawy się wypowiadał, że mogą i z rejestru wykreślić i karami obłożyć i do towarzystw donieść.  

– Czyli grubo? No dobrze, w tej sytuacji obawiam się, że nie za bardzo mogę pomóc.  

– Ale jak to?! – asystentka prawie wykrzyczała pytanie. 

– Ano tak, że ja na tych kwestiach się w ogóle nie znam. To już jest taki poziom szczegółowości, że trzeba niezłego eksperta, który za rękę poprowadzi, podpowie co i jak Komisji mówić i pisać. Warto zapytać kogoś, kto na takich kontrolach zęby zjadł.  

– Mecenasie drogi, ale skąd jak kogoś takiego w Grudziądzu wytrzasnę? – Janusz rzucił zdesperowanym głosem. 

– Moim zdaniem, to ani w Grudziądzu, ani może też w Bydgoszczy nie znajdziemy nikogo, kto pomoże. Pewnie trzeba szukać jakiegoś mecenasa z Warszawy. 

– Z Warszawy, a co to mnie stać na prawników ze stolicy. Toż oni pewnie mają takie stawki jak u nas dentyści?  

– Cóż, jak zęby bolą to się Pan na portfel nie ogląda, a jak mogą Panu firmę zamknąć, to nagle szkoda kasy. – mecenas lekko złośliwie skomentował. 

– Ale ja przecież nie mówię, że szkoda kasy, tylko może dałoby się to samo, ale taniej.  

– Po pierwsze, to nawet nie wie Pan, ile taka usługa może kosztować, a po drugie – ile Pan miesięcznie wyciąga z tych ubezpieczeń? 10, 15 tysięcy na rękę? 

– No, bywa, że nawet lepiej. 

– No właśnie, a ile w tej sytuacji gotów jest Pan przeznaczyć na ratowanie się przed wpadką w KNF? 2 tysiące? Tyle to Pan pewnie miesięcznie na leasing samochodu wydaje. 

– Szczerze mówiąc to nawet nie myślałem w ten sposób. No dobrze…Kaśka znajdź mi proszę telefon do jakiegoś prawnika w Warszawie. Zadzwonię i zobaczymy, czy mnie w ogóle na to stać.   

– No dobrze szefie, rzucę okiem na stronę Gazety Ubezpieczeniowej, może tam się ktoś rozsądny objawi?  

Kaśka nie czekając na dalsze instrukcje wyszła z salki, aby zająć się poszukiwaniami ekspertów od kontroli KNF. 

Ciąg dalszy nastąpi 🙂

 

Artykuły powiązane

Sąd Najwyższy oddalił argumenty Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie dotyczącej zadośćuczynienia.

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego odrzuciła skargę Rzecznika Praw Obywatelskich w spr...

Jak wyglądała sytuacja w ubezpieczeniach w 2023?

Polska Izba Ubezpieczeń opublikowała raport „Ubezpieczenia w liczbach w 2023”. W ubiegłym roku ubezpieczyciele wypłac...

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne ma już niemal 5 mln Polaków

Polska Izba Ubezpieczeń poinformowała, że liczba osób objętych prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym nieustannie rośnie i...