bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Analizy i raporty
Czego najbardziej boją się Polacy?

Czego najbardziej boją się Polacy?

Dodano: 2021-07-14
Publikator: Polska Izba Ubezpieczeń

Polska Izba Ubezpieczeń i Deloitte stworzyły raport pt. „Mapa ryzyka Polaków”. Analiza przedstawia najistotniejsze troski Polaków i wiążące się z nimi potrzeby ubezpieczeniowe.

Z niedawno opublikowanego raportu wynika, że Polacy najczęściej boją się chorób i śmierci osób najbliższych. Dużym zmartwieniem jest także brak dostępu do opieki medycznej, ale też brak pieniędzy na leczenie poważnych chorób czy jesień życia. Coraz większe w społeczeństwie są także obawy związane ze zmianami pogodowymi. Ósmą najistotniejszą obawą na 40 zbadanych ryzyk są wypadki samochodowe.

– W latach 2011-2020 ubezpieczyciele zlikwidowali 18,5 mln szkód komunikacyjnych i wypłacili 116 mld zł odszkodowań. Niezmiennie pozostajemy w czołówce Europy, jeśli chodzi o śmiertelne ofiary wypadków. Od lat proponujemy powiązanie stawek za OC komunikacyjne z mandatami i punktami karnymi. To przełożyłoby się na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego, bo część kierowców, jeżdżących niebezpiecznie, zmieniłaby swoje nawyki, mając w głowie perspektywę zapłaty wyższej składki z OC – mówi Jan Grzegorz Prądzyński, prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Tworząc „Mapę ryzyka Polaków”, Polska Izba Ubezpieczeń przeprowadziła dwie fale badania. O swoje obawy pierwszy raz Polacy zostali zapytani w lutym 2020 roku, kilka tygodni przed pierwszym lockdownem. Drugi raz to samo pytanie padło rok później – w lutym 2021 roku.

– To pozwoliło nam nie tylko zbadać najważniejsze obawy i troski respondentów, ale również sprawdzić, jak zmieniły się one w czasie pandemii – mówi Julia Patorska, partner w Deloitte.

Jak wynika z raportu, w czasie pandemii znacząco zwiększył się procent osób bojących się skutków ciężkich chorób osób najbliższych (o 4 pkt. proc.) i braku dostępu do opieki medycznej (o 5 pkt. proc.). Wzmocniło się także przekonanie ludzi o przydatności ubezpieczeń.

– Badania potwierdzają zaufanie Polaków do ubezpieczeń, natomiast to zaufanie powinno bardziej przekładać się na skłonność do ubezpieczania się. Z jednej strony deklarujemy obawy o ciężkie choroby, życie najbliższych osób, brak pieniędzy na leczenie i na starość. Z drugiej strony wciąż większość z nas nie oszczędza długoterminowo, a na ochronne polisy na życie, zwłaszcza w formie indywidualnej, wydajemy wciąż mniej niż średnia w UE – mówi Jan Grzegorz Prądzyński.

Raport w pełnej publikacji można pobrać na beinsured.pl

Pliki do pobrania

mapa-ryzyka-polakow-2021.07.12.pdf

Artykuły powiązane

Cyfryzacja, a ubezpieczenia – aż 75% ubezpieczycieli dąży do rozwoju IT

W dniu 25 kwietnia 2024 r. Polska Izba Ubezpieczeń we współpracy z Accenture opublikowała drugą edycję raportu „Cyfr...

W 2023 r. ubezpieczono obroty handlowe o wartości aż 911 mld zł

Polska Izba Ubezpieczeń w dniu 8 kwietnia 2024 r. opublikowała informację zgodnie, z którą w 2023 roku ubezpieczyciele o...

Bezpiecznie zaplanuj majówkę 2024!

Korzystając z jednodniowego urlopu, możesz cieszyć się pięciodniowym wolnym od środy. Tylko czwartek, 2 maja, to dzień r...