bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
„Czas na ochronę sygnalistów” – badanie EY

„Czas na ochronę sygnalistów” – badanie EY

Dodano: 2021-10-14
Publikator: informacja prasowa

Niebawem w życie wejdzie Dyrektywa UE o ochronie sygnalistów. W związku z tym, koncern EY, przeprowadził wśród polskich spółek, które od 17 grudnia bieżącego roku, będą podlegały jej wymogom badanie: „Czas na ochronę sygnalistów”.

EY zapytał o stopień gotowości spółek oraz wyzwania, z którymi się zmagają. Okazało się, że aż 89 proc. firm wierzy, iż dyrektywa sprzyja ich biznesowi, natomiast gotowość jej przyjęcia deklaruje jedynie 9 proc. podmiotów. 34 proc. spółek już zakłada, że nie zdąży z przygotowaniami do 17 grudnia.

Wyniki badania pokazują, że 95 proc. firm nie przeszkoliło pracowników z założeń dyrektywy, 86 proc. nie przekazało informacji gdzie zewnętrznie mogą zwrócić się sygnaliści i aż 81 proc. podmiotów nie udostępniło poufnych kanałów zgłoszeń partnerom biznesowym. Co więcej, prawie połowa pytanych spółek nie udostępniła do tej pory żadnego kanału zgłoszeń, a tylko 19 proc. udostępniło poufny kanał zgłoszeń sygnalistom spoza organizacji.

Więcej na temat Dyrektywy pisaliśmy w artykule: „Czy dzięki projektowi ustawy zwiększy się liczba sygnalistów zgłaszających informacje o naruszeniach?”.

Artykuły powiązane

Czy pracodawcy muszą usuwać CV kandydatów od razu po rekrutacji? Wyrok NSA

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 20 lutego 2024 r. (sygn. akt III OSK 2700/22) orzekł, że pracodawcy mogą pr...

Sąd cywilny jest związany decyzją KNF

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 8 marca 2024 r. (sygn. akt II CSKP 1915/22) orzekł, że sąd powszechny nie ma prawa inge...

Europa, a sztuczna inteligencja

W obronie własnego języka Portale informacyjne donoszą, że kraje od Hiszpanii po Rumunię stawiają c...