bg
Chcę wiedzieć o...

Czarna Perła

Dodano: 2022-05-24
Publikator: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Prezes UOKiK wydał decyzję dotyczącą CGA Invest. Firma zrealizowała i sprzedawała lokale w condohotelu Czarna Perła w Siennej.

Wątpliwości UOKiK odnośnie oferowanego nabycia lokalu w inwestycji Czarna Perła wzbudziło kilka kwestii. Pierwszą z nich jest informowanie o bezpieczeństwie inwestycji. W materiałach reklamowych znalazły się zwroty – np. „Pewność i rentowność inwestycji”. Spółka nie stosowała jednak żadnych środków ochrony wpłat nabywców, zatem inwestycja była obarczona podwyższonym poziomem ryzyka. Dodatkowo prezes UOKiK zwrócił uwagę na nieprzekazywanie istotnych wiadomości odnośnie modelu finansowania. Pojawiały się także mylne informacje w kontekście wysokości zysków oraz częstotliwości ich uzyskiwania. Rozpowszechniano materiały promocyjne, które zawierały deklarację większych i częściej wypłacanych zysków niż wynikało to z wzorców, które wykorzystywano podczas zawierania umów. Wskazano także na nieprawdziwe informacje dotyczące firmy, która miała zawrzeć umowę najmu z konsumentem.

Zgodnie ze stanowiskiem UOKiK – „Nieinformowanie konsumentów o tak istotnych aspektach jak finansowanie inwestycji w całości z ich środków czy też mniejszych korzyściach finansowych mogło wpłynąć na decyzję dotyczącą zawarcia umowy. Być może konsumenci nie zrobiliby tego, gdyby dostali rzetelne i prawdziwe informacje o inwestycji”.

Spółka zobowiązała się do zmiany praktyk oraz rekompensaty skutków swoich działań w stosunku do konsumentów.

Artykuły powiązane

Samo naruszenie RODO nie uprawnia do żądania odszkodowania, musi istnieć nawet nieistotna szkoda

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z dnia 4 maja 2023 r. (sygn. akt C 300/21) orzekł, że aby móc doma...

#2 Nastrój się na prawo – QuoVadisBancassurance? Część 1

Dokąd zmierza rynek bancassurance? Na to pytanie postaram się odpowiedzieć w tej i kolejnych publikacjach oraz w se...

Po kilku miesiącach wracamy z naszym nowym portalem

Po wielu miesiącach prac nad nową odsłoną portalu BeInsured (niestety informatycy nas pokonali i z kilku tygodni zrob...

    Zadaj Pytanie