bg
Chcę wiedzieć o...

Czarna Perła

Dodano: 2022-05-24
Publikator: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Prezes UOKiK wydał decyzję dotyczącą CGA Invest. Firma zrealizowała i sprzedawała lokale w condohotelu Czarna Perła w Siennej.

Wątpliwości UOKiK odnośnie oferowanego nabycia lokalu w inwestycji Czarna Perła wzbudziło kilka kwestii. Pierwszą z nich jest informowanie o bezpieczeństwie inwestycji. W materiałach reklamowych znalazły się zwroty – np. „Pewność i rentowność inwestycji”. Spółka nie stosowała jednak żadnych środków ochrony wpłat nabywców, zatem inwestycja była obarczona podwyższonym poziomem ryzyka. Dodatkowo prezes UOKiK zwrócił uwagę na nieprzekazywanie istotnych wiadomości odnośnie modelu finansowania. Pojawiały się także mylne informacje w kontekście wysokości zysków oraz częstotliwości ich uzyskiwania. Rozpowszechniano materiały promocyjne, które zawierały deklarację większych i częściej wypłacanych zysków niż wynikało to z wzorców, które wykorzystywano podczas zawierania umów. Wskazano także na nieprawdziwe informacje dotyczące firmy, która miała zawrzeć umowę najmu z konsumentem.

Zgodnie ze stanowiskiem UOKiK – „Nieinformowanie konsumentów o tak istotnych aspektach jak finansowanie inwestycji w całości z ich środków czy też mniejszych korzyściach finansowych mogło wpłynąć na decyzję dotyczącą zawarcia umowy. Być może konsumenci nie zrobiliby tego, gdyby dostali rzetelne i prawdziwe informacje o inwestycji”.

Spółka zobowiązała się do zmiany praktyk oraz rekompensaty skutków swoich działań w stosunku do konsumentów.

Artykuły powiązane

Ubezpieczenia w pierwszych trzech kwartałach 2023 roku

W dniu 28 listopada 2023 r. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny opublikował biuletyn, w którym zamieszczono analizę ry...

Trzeba uważać komu wysyłany jest dokument potwierdzający przyznanie odszkodowania

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych nałożył na ubezpieczyciela administracyjną karę pieniężną w wysokości 103 752...

Ubezpieczyciel jednak wypłaci odszkodowanie bliskim ofiar wypadku na A1

Tragiczny wypadek na autostradzie A1 miał miejsce 16 września 2023 r. To właśnie tego dnia kierowca jadący z p...