bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Co nowego?
Crystal Wagner stworzyła instalację dla projektu UNIQA Art Łódź

Crystal Wagner stworzyła instalację dla projektu UNIQA Art Łódź

Dodano: 2016-09-26

Powstała trzecia instalacja w ramach projektu UNIQA Art Łódź. Tym razem jest to praca autorstwa Amerykanki Crystal Wagner zatytułowana „Hyperbolic”. Ogromna instalacja z siatki i kolorowych materiałów oplata kamienicę na skrzyżowaniu przy ul. Piotrkowskiej z ul. Więckowskiego.

– Do budowy łódzkiej instalacji Crystal użyła niezwykle plastycznej, metalowej siatki, z której wykonane zostały fundamenty instalacji – wrzecionowate moduły oplecione różnokolorowym materiałem. Celem pracy Wagner nie jest zakrycie czy „opakowanie” budynku wzorem działań artystycznych bułgarskiego artysty Christo. Chodzi  przede wszystkim o dopasowanie formy artystycznej do zastanych układów architektonicznych, zarówno pod kątem kompozycyjnym, jak i technicznym – tłumaczy Michał Bieżyński, dyrektor artystyczny projektu UNIQA Art Łódź z Łódzkiego Centrum Wydarzeń.

Prace Crystal Wagner charakteryzują się dużymi, kolorowymi, dwu- lub trójwymiarowymi formami. Jej instalacje były wystawiane w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie. Wśród najnowszych dzieł artystki znalazły się m.in. potężna instalacja dla amerykańskiego, rockowego zespołu The Flaming Lips, instalacja dla firmy Nike oraz masywna, pokazana zarówno w New York Times, jak i w amerykańskiej telewizji instalacja wykonana dla firmy Viacom. Zdjęcia projektów artystki są drukowane w najbardziej prestiżowych magazynach. Instalację Crystal Wagner w Łodzi będzie można podziwiać do połowy grudnia.

Praca Crystal Wagner to trzecia realizacja w ramach projektu UNIQA Art Łódź. Pierwszym artystą, który został zaproszony do był Lump. Stworzył on cykl 6 instalacji artystycznych wykorzystujących słupy plakatowe przy ul. Piotrkowskiej. Na ulicach miasta można wciąż zobaczyć m.in. przeskalowaną słynną pralkę „Frania”, ogromny syfon do wody sodowej, termos czy kawiarkę. Kolejną realizacją był mural trójki artystów – Grupy Etam i Roberta Procha, który powstał w centrum Łodzi, przy słynnej OFF Piotrkowskiej (przy ul. Roosevelta 18). Na początku października zaplanowano realizację kolejnej instalacji. Będzie to mural zrealizowany z wykorzystaniem ceramiki, szkła i elementów lustrzanych. Do wykonania pracy została zaproszona Mona Tusz z Polski. Natomiast jako piątą instalację wybrano rzeźbę wykonaną przez Daniela Kalińskiego i Tomasza Górnickiego.

UNIQA Art Łódź to międzynarodowy projekt artystyczny w przestrzeni publicznej Łodzi. Celem przedsięwzięcia jest powstawanie nowoczesnych obiektów artystycznych, które na stałe, bądź tymczasowo, wpisują się w krajobraz miasta.

Artykuły powiązane

Nowa usługa Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego we współpracy z UFG

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny w ramach swojej działalności przy Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym u...

Niewłaściwe zachowanie pracodawcy niekoniecznie jest mobbingiem – postanowienie SN

Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 14 lutego 2024 r. (sygn. akt II PSK 11/23) uznał, że poczucie pracownika, że pode...

Leasing od A do Z – przewodnik

Pobierz nasz najnowszy przewodnik - Leasing od A do Z! Kliknij tutaj...