bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Coraz więcej Polaków decyduje się na prywatne usługi medyczne

Coraz więcej Polaków decyduje się na prywatne usługi medyczne

Dodano: 2016-06-16

W ciągu roku liczba osób, które zdecydowały się wykupić polisy zdrowotne, wzrosła pięciokrotnie – podaje PAP. Wynik ten nie powinien nikogo dziwić, biorąc pod uwagę fakt, że na wizytę u specjalisty w publicznej placówce należy czekać kilka miesięcy.

W związku z tak kiepskim dostępem do dobrej jakości opieki medycznej, Polska już od kilku lat znajduje się na w ogonie Konsumenckiego Indeksu Zdrowia, rankingu który porównuje system ochrony zdrowia w krajach europejskich z punktu widzenia pacjenta-konsumenta.

Czy wynik ten powinien dziwić? Z danych fundacji Watch Health Care na wizytę do państwowego ortopedy trzeba poczekać średnio prawie rok, a do okulisty czy laryngologa – ponad pół roku. Podobnie w przypadku innych specjalistów.

Zdaniem ekspertów, rosnące zainteresowanie prywatnymi ubezpieczeniami zdrowotnymi jest wynikiem niewydolnego systemu ochrony zdrowia w Polsce, w którym brak jest planowania czy jakiejkolwiek koordynacji.

W ubiegłym roku na polisy zdrowotne wydaliśmy rekordowe 400 mln zł, pięć razy więcej niż w roku poprzednim. Jeszcze szybciej przybywało kupujących takie ubezpieczenia – w zaledwie jeden rok ich liczba wzrosła z 850 tys. do 1,2 mln osób.

Większość  stanowią ubezpieczenia zdrowotne, które swoim pracownikom i ich rodzinom zapewniają firmy.  Jednocześnie coraz więcej Polaków decyduje się kupić ubezpieczenie na własną rękę. Pod koniec ubiegłego roku było już 174 tys. takich osób, a to aż pięć razy więcej niż rok wcześniej!

Artykuły powiązane

Sąd Najwyższy oddalił argumenty Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie dotyczącej zadośćuczynienia.

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego odrzuciła skargę Rzecznika Praw Obywatelskich w spr...

Jak wyglądała sytuacja w ubezpieczeniach w 2023?

Polska Izba Ubezpieczeń opublikowała raport „Ubezpieczenia w liczbach w 2023”. W ubiegłym roku ubezpieczyciele wypłac...

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne ma już niemal 5 mln Polaków

Polska Izba Ubezpieczeń poinformowała, że liczba osób objętych prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym nieustannie rośnie i...