bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Co zrobić w przypadku stłuczki z pojazdem z Ukrainy?

Co zrobić w przypadku stłuczki z pojazdem z Ukrainy?

Dodano: 2022-04-26
Publikator: Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych

Wraz z uciekającymi przed wojną uchodźcami w Polsce pojawiły się tysiące pojazdów, które posiadają ukraińskie tablice rejestracyjne.

Powyższe wiąże się ze zwiększoną liczbą niebezpiecznych zdarzeń na drogach. Aby uprościć postępowanie w takim przypadku, PBUK udostępnia na swojej stronie internetowej druk wspólnego zgłoszenia szkody. Obecnie funkcjonuje on w wersji polskiej, polsko-angielskiej oraz polsko-ukraińskiej. Pozwoli to uczestnikom zdarzenia znacznie szybciej ustalić sprawcę. Poszkodowanym z kolei przyspieszy proces wypłaty odszkodowania.

Przypomnijmy, że w przypadku zdarzenia, w którym bierze udział pojazd z zagraniczną rejestracją, warto sfotografować zajście. Należy przy tym zwrócić uwagę zwłaszcza na numery rejestracyjne oraz – w granicach możliwości – zabezpieczyć w ten sposób dane z dokumentów kierujących.

Na stronie internetowej PBUK można sprawdzić, czy zagraniczny ubezpieczyciel sprawcy posiada swojego przedstawiciela w Polsce. Jeśli tak, wówczas szkodę należy zgłosić do niego. Natomiast jeśli firma ubezpieczeniowa sprawcy nie ma korespondenta w naszym kraju, wtedy należy z roszczeniem wystąpić do jednego z agentów PBUK – PZU lub Warty. Ponadto można do nich zgłosić szkodę w sytuacji, gdy nie udało się ustalić ubezpieczyciela sprawcy.

Artykuły powiązane

I kwartał 2023 r.: mniej szkód, wyższe odszkodowania

W dniu 24 maja 2023 r. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny opublikował Biuletyn Informacyjny Ośrodka Informacji UFG d...

UFG pracuje nad nowym narzędziem do walki z oszustwami ubezpieczeniowymi

Podczas X Kongresu Polskiej Izby Ubezpieczeń przedstawiono zarys nowego projektu Ubezpieczeniowego Funduszu...

    Zadaj Pytanie