bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Co nowego?
Co stanie się ze środkami zgromadzonymi w OFE po likwidacji?

Co stanie się ze środkami zgromadzonymi w OFE po likwidacji?

Dodano: 2017-03-06

Wicepremier Mateusz Morawiecki w połowie lutego 2017 r. zapowiedział, że przyjęta przez rząd likwidacja OFE nastąpi już w 2018 r. (czytaj więcej: Morawiecki: Zmiany w OFE już w przyszłym roku). Planowane jest przeniesienie 75% środków zgromadzonych w OFE na Indywidualne Konta Emerytalne, a pozostałe 25% trafiłoby na Fundusz Rezerwy Demograficznej. Nowe środki w IKE (ok. 103 mld zł) zostałyby przekształcone w fundusze inwestycyjne polskich akcji (więcej: Rząd za likwidacją OFE).

Niedawno Paweł Borys, szef Polskiego Funduszu Rozwoju, przedstawił w rozmowie z Dziennikiem Gazeta Prawna szczegółowe założenia zmian w systemie emerytalnym. Po pierwsze, wskazał, że projekty ustaw będą gotowe pod koniec miesiąca. Potwierdził, że 75% środków zgromadzonych na OFE, zainwestowanych w akcje spółek na GPW, będzie zwrócone oszczędzającym i ulokowane w funduszach inwestycyjnych.

– Do rozwiązania pozostają techniczne szczegóły, jak będzie wyglądała polityka inwestycyjna nowych funduszy w kilkuletnim okresie przejściowym, w którym będą się one przekształcać z funduszy akcji w typowe produkty emerytalne – wyjaśnił Paweł Borys.

Artykuły powiązane

Kontrole sektorowe UODO w 2024 r.

W dniu 12 lutego 2024 r. Urząd Ochrony Danych Osobowych przyjął plan kontroli sektorowych na 2024 rok. Plan ten pr...

Wynagrodzenie celebryty za współpracę nie zalicza się do kosztów

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z dnia 8 stycznia 2024 r. (sygn...

Fałszywy profil ZUS zachęca do inwestycji gwarantującej emeryturę w wieku 50 lat. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed oszustami!

Podstępny profil namawia do inwestycji, obiecując pewną emeryturę już po osiągnięciu 50 lat. Według oszustów wystarc...