bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
CIRC ma zwiększyć nadzór nad ubezpieczycielami o znaczeniu systemowym

CIRC ma zwiększyć nadzór nad ubezpieczycielami o znaczeniu systemowym

Dodano: 2016-04-25

Chiński regulator ubezpieczeniowy (CIRC) ogłosił, że ujawni listę „ubezpieczycieli o znaczeniu systemowym” i zalecił środki służące poprawie nadzoru nad nimi. Ubezpieczyciele z listy muszą sporządzić odpowiednie plany zarządzania ryzykiem i zapewnić ich wdrożenie – zapowiedział Liang Tao, wiceprezes CIRC na posiedzeniu poświęconym budowaniu systemu nadzoru nad ubezpieczycielami o znaczeniu systemowym.

CIRC stwierdził w oświadczeniu, że w tworzeniu chińskiego systemu regulacyjnego posiłkuje się doświadczeniami międzynarodowymi. System ma na celu zwiększenie kompetencji tego rodzaju ubezpieczycieli w zarządzaniu ryzykiem, a zarazem ochronę stabilności krajowej branży ubezpieczeniowej.

Globalny kryzys finansowy z 2008 r. ujawnił rolę ubezpieczycieli „za dużych, żeby upaść” w światowym systemie finansowym i konieczność wypełnienia luk w nadzorze. Obecnie Ping An Insurance jest jedyną chińską grupą ubezpieczeniową zaliczoną do dziewięciu globalnych ubezpieczycieli o znaczeniu systemowym przez Radę Stabilności Finansowej, w porozumieniu z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Nadzorów Ubezpieczeniowych (IAIS) i nadzorów krajowych. Pozostali ubezpieczyciele o znaczeniu systemowym to Aegon, Allianz, AIG, Aviva, AXA, MetLife, Prudential Financial i Prudential.

Rada Stabilności Finansowej jest międzynarodowym ciałem monitorującym i wydającym rekomendacje dotyczące globalnego systemu finansowego.

Artykuły powiązane

Ryzyko rynkowe głównym problemem dla ubezpieczycieli w 2024 r.

W dniu 5 lutego 2024 r. Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych (EIOPA) opublikował...

Kontrole sektorowe UODO w 2024 r.

W dniu 12 lutego 2024 r. Urząd Ochrony Danych Osobowych przyjął plan kontroli sektorowych na 2024 rok. Plan ten pr...

Wynagrodzenie celebryty za współpracę nie zalicza się do kosztów

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z dnia 8 stycznia 2024 r. (sygn...