bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
CIRC ma zwiększyć nadzór nad ubezpieczycielami o znaczeniu systemowym

CIRC ma zwiększyć nadzór nad ubezpieczycielami o znaczeniu systemowym

Dodano: 2016-04-25

Chiński regulator ubezpieczeniowy (CIRC) ogłosił, że ujawni listę „ubezpieczycieli o znaczeniu systemowym” i zalecił środki służące poprawie nadzoru nad nimi. Ubezpieczyciele z listy muszą sporządzić odpowiednie plany zarządzania ryzykiem i zapewnić ich wdrożenie – zapowiedział Liang Tao, wiceprezes CIRC na posiedzeniu poświęconym budowaniu systemu nadzoru nad ubezpieczycielami o znaczeniu systemowym.

CIRC stwierdził w oświadczeniu, że w tworzeniu chińskiego systemu regulacyjnego posiłkuje się doświadczeniami międzynarodowymi. System ma na celu zwiększenie kompetencji tego rodzaju ubezpieczycieli w zarządzaniu ryzykiem, a zarazem ochronę stabilności krajowej branży ubezpieczeniowej.

Globalny kryzys finansowy z 2008 r. ujawnił rolę ubezpieczycieli „za dużych, żeby upaść” w światowym systemie finansowym i konieczność wypełnienia luk w nadzorze. Obecnie Ping An Insurance jest jedyną chińską grupą ubezpieczeniową zaliczoną do dziewięciu globalnych ubezpieczycieli o znaczeniu systemowym przez Radę Stabilności Finansowej, w porozumieniu z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Nadzorów Ubezpieczeniowych (IAIS) i nadzorów krajowych. Pozostali ubezpieczyciele o znaczeniu systemowym to Aegon, Allianz, AIG, Aviva, AXA, MetLife, Prudential Financial i Prudential.

Rada Stabilności Finansowej jest międzynarodowym ciałem monitorującym i wydającym rekomendacje dotyczące globalnego systemu finansowego.

Artykuły powiązane

Przedsiębiorstwo może nałożyć obowiązek uzyskania zezwolenia na pobyt pracownika – wyrok TSUE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z dnia 20 czerwca 2024 r. (sygn. akt C - 540/22) uznał, że pa...

Rejestracje z Polski postrachem na europejskich drogach

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych opublikowało dane dotyczące szkód powodowanych przez polskich kierowców za...