bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
KNF/UOKIK
Chrzanowski: polski sektor finansowy jest stabilny i bezpieczny

Chrzanowski: polski sektor finansowy jest stabilny i bezpieczny

Dodano: 2016-10-17

W dniu 14 października 2016 r. Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) jednogłośnie udzieliła nowemu przewodniczącemu, Markowi Chrzanowskiemu, upoważnienia do podejmowania działań w zakresie właściwości Komisji oraz do udzielania dalszych pełnomocnictw. Zakres upoważnienia wynikający z uchwały jest analogiczny do tego, jakim dysponował poprzedni przewodniczący KNF, Andrzej Jakubiak. 

W związku z objęciem stanowiska Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego Marek Chrzanowski skomentował dla PAP ostatnie wydarzenia w obszarze polskiego rynku finansowego. W rozmowie odniósł się m.in. do propozycji włączenia KNF w struktury Narodowego Banku Polskiego, repolonizacji sektora bankowego czy ustawy dot. zwrotu spreadów.

Zdaniem Chrzanowskiego, rozwiązanie, zgodnie z którym nadzór nad rynkiem finansowym znajduje się w strukturach banku centralnego, jest rozsądne. „Osobiście uważam, że najrozsądniejsze rozwiązanie, które funkcjonuje w wielu krajach Unii Europejskiej, to jest rozwiązanie, w którym do banku centralnego jest przeniesiony nadzór nad całym sektorem finansowym. Trzeba brać pod uwagę, że przychylny w stosunku do tego typu rozwiązania jest EBC” – powiedział. Z drugiej strony, wskazał, że ostateczna decyzja należy do ustawodawcy.

Artykuły powiązane

Nowe przepisy chroniące obywateli przed kradzieżą tożsamości od 1 czerwca.

Od 1 czerwca 2024 roku w Polsce będą obowiązywać nowe przepisy mające na celu lepszą ochronę obywateli przed k...

Nowa usługa Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego we współpracy z UFG

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny w ramach swojej działalności przy Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym u...

Niewłaściwe zachowanie pracodawcy niekoniecznie jest mobbingiem – postanowienie SN

Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 14 lutego 2024 r. (sygn. akt II PSK 11/23) uznał, że poczucie pracownika, że pode...