bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Buczkowski będzie zabiegał o dopasowanie regulacji do charakterystyki TUW-ów

Buczkowski będzie zabiegał o dopasowanie regulacji do charakterystyki TUW-ów

Dodano: 2016-06-06

Portal wgospodarce.pl przeprowadził wywiad z Grzegorzem Buczkowskim, niedawno wybranym Przewodniczącym organizacji AMICE, zrzeszającej europejskie zakłady ubezpieczeń wzajemnych.

W rozmowie Buczkowski podkreślił, że europejski rynek ubezpieczeniowy obecnie znajduje się na etapie dużych zmian, zapoczątkowanych przede wszystkim dyrektywą Solvency II, która ma na celu ujednolicenie rynków ubezpieczeniowych krajów członkowskich UE. „Jesteśmy na etapie, w którym zachodzi wielka zmiana na rynku ubezpieczeniowym. Zobaczymy, co z niej wyniknie.” Zdaniem Buczkowskiego, już zauważalne zmiany w sektorze ubezpieczeń obejmują „znaczne przesunięcie w kierunku zintensyfikowania funkcji nadzorczych, kontrolnych i raportowych wewnątrz organizacji.” Przewodniczący AMICE wskazał, że nastąpiło wzmocnienie rezerw kapitałowych zakładów ubezpieczeń, a także zwiększenie obowiązków informacyjnych względem nowych klientów.

– Z jednej strony wymuszono na ubezpieczycielach przegląd aktywów i ich bardzo konserwatywną wycenę, z drugiej zaś wymuszono ogromną zmianę zarządczą, która prowadzi do znacznego zwiększenia biurokracji i liczby raportów, procedur, procesów, regulacji… I tak już – w myśl tych przepisów – zostanie – dodał prezes TUW SKOK.

Jako jeden z głównych celi swego przewodnictwa w AMICE Buczkowski wymienił dopasowanie europejskiego prawa i nowych wymogów nakładanych na zakłady ubezpieczeń do małych firm ubezpieczeniowych takich jak TUW-y. Obecnie zauważa się niebezpieczny trend obarczania takimi samymi regulacjami i obowiązkami zarówno duże zakłady jak i mniejsze instytucje, co rodzi nieadekwatne do złożoności sprawy obciążenia raportowe. Buczkowski zauważa, że TUW-y znajdują się w dobrej kondycji. Szacuje się, że z ubezpieczeń wzajemnych korzysta ponad 400 mln Europejczyków. „To sektor, który ma wielkie możliwości” – zakończył rozmowę nowy Przewodniczący.

Pełny zapis wywiadu dostępny na portalu wgospodarce.pl, pod linkiem: http://wgospodarce.pl/informacje/26284-ubezpieczenia-wzajemne-sektor-wielkich-mozliwosci

Artykuły powiązane

Fałszywy profil ZUS zachęca do inwestycji gwarantującej emeryturę w wieku 50 lat. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed oszustami!

Podstępny profil namawia do inwestycji, obiecując pewną emeryturę już po osiągnięciu 50 lat. Według oszustów wystarc...

Komentarz do Rekomendacji U 2023 – pełny dokument

Już teraz możesz pobrać pełny dokument naszego komentarza do Rekomendacji U 2023. Pobierz go TUT...

Roczne sprawozdanie EIOPA na temat sankcji wynikających z Dyrektywy w sprawie dystrybucji ubezpieczeń w 2022 r.

W dniu 17 stycznia 2024 r. Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych opublikował czw...