bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Bezpieczne wakacje dla aktywnych

Bezpieczne wakacje dla aktywnych

Dodano: 2016-05-12

Zdrowy styl życia, uprawianie sporów stało się już trendem. Co piąty Polak regularnie biega. Wielu z nich decyduje się na udział w spotkaniach biegowych, maratonach, które już dziś organizowane są w prawie wszystkich większych miastach. Duża liczba biegaczy chętnie bierze udział w tego typu imprezach organizowanych poza granicami Polski. Planując start w biegach zagranicznych warto pomyśleć o odpowiednim ubezpieczeniu.

Łącząc wyjazd turystyczny z aktywnością fizyczną należy pomyśleć o odpowiedniej ochronie. Większość Polaków w takich sytuacjach wyrabia karty EKUZ. Warto jednak skorzystać z wykupienia dodatkowego ubezpieczenia.

Dyrektor sprzedaży i marketingu w Mondial Assistance, Piotr Ruszowski wskazuje: „biegacze powinni uważnie studiować zakres kupowanego ubezpieczenia turystycznego, szczególnie jeżeli planują start w zagranicznych zawodach. O ile organizatorzy zapewniają zaplecze medyczne na wypadek nieszczęśliwych zdarzeń, to urazy wymagające specjalistycznej pomocy i hospitalizacji obciążą wyłącznie naszą kieszeń. Udział w zawodach mieści się w kategorii wyczynowego uprawiania sportów, a trening w dniach je poprzedzających może być rozpatrywany jako amatorskie uprawianie sportów wysokiego ryzyka. Obie kategorie wymagają wykupienia odpowiednich zwyżek zakresu ochrony.”

Podczas urlopu, większość z nas decyduje się na rożne aktywności fizyczne nie tylko bieganie. To też powinno skłonić do zakupu specjalnych ubezpieczeń turystycznych. Co prawda standardowe produkty zazwyczaj obejmują między innymi wypoczynkową jazdę na rowerze, grę w piłkę nożną, koszykówkę, siatkówkę czy rolkarstwo, tenis bądź pływanie. W przypadku bardziej wyczynowych sportów należy jednak zaopatrzyć się w bardziej rozbudowaną polisę. Do najpopularniejszych spotów wakacyjnych, które mogą wymagać dodatkowych opcji ubezpieczenia należą między innymi: jazda konna, jazda quadem, jazda skuterem wodnym, wakeboarding, skoki na bungee czy wspinaczka.

„Osoby zamierzające aktywnie spędzić wypoczynek zagraniczny mogą skorzystać z dedykowanych tym celom produktów. Oferują one szerokie możliwości ochrony w trakcie wykonywania różnych czynności od gry w badmintona poczynając na spadochroniarstwie lub wspinaczce wysokogórskiej kończąc. Co więcej, polisy turystyczne, oprócz NNW i ubezpieczenia kosztów leczenia gwarantują ochronę bagażu podręcznego i sprzętu sportowego oraz OC” – dodaje Piotr Ruszowski.

Warto również zachować szczególną ostrożność, gdyż ubezpieczyciel może odmówić pokrycia kosztów szkody. Do najpopularniejszych wyłączeń należą szkody powstałe między innymi: w wyniku spożycia alkoholu lub substancji psychoaktywnych czy w wyniku uprawiania sportów w miejscach do tego nieprzeznaczonych oraz nierespektowania ogólnie uznanych zasad bezpieczeństwa.

Artykuły powiązane

Zmiany w zakresie postępowania wyjaśniającego przed Urzędem Komisji Nadzoru Finansowego

W dniu 29 września 2023 r. wejdzie w życie ustawa z dnia 16 sierpnia 2023 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z zap...

Nowe Rekomendacje KNF dla zakładów ubezpieczeń dotyczące oceny odpowiedniości ubezpieczenia na życie z elementem inwestycyjnym

W dniu 15 września 2023 r. Komisja Nadzoru Finansowego przyjęła jednogłośnie Rekomendacje dla zakładów ubezpieczeń dotyc...

Nowe zagadnienia na egzaminie dla kandydatów na agentów ubezpieczeniowych

W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego Ustawy z dnia 7 lipca 2023 r. o ogólnoeuropejskim in...