bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Badania pracownicze w ramach ubezpieczenia zdrowotnego

Badania pracownicze w ramach ubezpieczenia zdrowotnego

Dodano: 2016-08-19

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że ponad 12,5 mln osób w Polsce zatrudnionych jest na umowę o pracę. Taki pracownik ma obowiązek przeprowadzenia badań medycznych, na które z reguły potrzeba przeznaczyć od jednego do kilku dni. Wiąże się to z nieobecnością w pracy i oczywiście wpływa na sprawne funkcjonowanie firmy. Pracodawcy, zgodnie z Kodeksem pracy, mają obowiązek zapewnić pracownikowi możliwość przeprowadzenia badań w ramach obowiązków zawodowych oraz z zachowaniem pełnego wynagrodzenia.

Wiele branż z tego tytułu odnotowuje realne straty finansowe. Wielu pracodawców, aby zminimalizować utrudnienia związane z nieobecnością pracowników decydują się na dostęp do medycyny pracy w ramach ubezpieczenia zdrowotnego.

– Dla niektórych gałęzi gospodarki możliwość korzystania z medycyny pracy w ramach grupowego ubezpieczenia zdrowotnego to główny argument za wykupieniem takiego programu. Dotyczy to przede wszystkim sektora przemysłowego, w którym pracuje w Polsce blisko 5 mln osób, spośród których wielu pracuje fizycznie przy działalności produkcyjnej. W ich przypadku bardzo istotne jest potwierdzenie dobrego stanu zdrowia ze względu na stosunkowo wysokie ryzyko wypadku przy pracy – mówi Dorota Bartkowska, Dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Zdrowotnych w Compensa TU S.A. Vienna Insurance Group.

Artykuły powiązane

Sąd Najwyższy oddalił argumenty Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie dotyczącej zadośćuczynienia.

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego odrzuciła skargę Rzecznika Praw Obywatelskich w spr...

Jak wyglądała sytuacja w ubezpieczeniach w 2023?

Polska Izba Ubezpieczeń opublikowała raport „Ubezpieczenia w liczbach w 2023”. W ubiegłym roku ubezpieczyciele wypłac...

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne ma już niemal 5 mln Polaków

Polska Izba Ubezpieczeń poinformowała, że liczba osób objętych prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym nieustannie rośnie i...